PRZYRODA

Staw Młyński na Naramowicach to wyjątkowe miejsce na mapie Poznania. Jest tam przepięknie [ZDJĘCIA]

2024-07-13 9:28

Byliście kiedyś nad Stawem Młyńskim w Poznaniu? To mocno niedoceniane miejsce na mapie Poznania. Znajduje się on w północnej części miasta, na terenie Naramowic, w rejonie ulicy Rubież. To idealne miejsce na piknik czy opalanie. Tuż obok położony jest użytek ekologiczny Łęgi Potoku Różanego. Zobaczcie nasze zdjęcia z tego miejsca.

Staw Młyński na Naramowicach w Poznaniu. Mało znany leśny staw

Staw Młyński to jeden z najmniejszych zbiorników wodnych w Poznaniu, ale niezwykle urokliwie położony, z dala od miejskiego zgiełku. Leży w północnym klinie zieleni, na terenie Naramowic, w rejonie ulicy Rubież. Tuż obok przepływa Warta i jej starorzecze. W wodę zasila go jednak Różany Potok. W pobliżu biegnie północna obwodnica kolejowa Poznania.

Gdzie na spacer po Poznaniu? Staw Młyński na Naramowicach. Przyroda i wędkarstwo

Różany Potok wpływa do Stawu Młyńskiego rynną polodowcową. Rosną na nie stare i okazały olsze, topole, wiązy czy wierzby. Gdzieniegdzie natrafić można na młodsze dęby czy leszczyny. Sam zbiornik wodny otaczają też dziki bez i śliwa tarnina.

Kiedyś na tych terenach żerowały bobry, dziś jednak trudno natrafić nawet na bardzo stare ślady ich bytowania w tym miejscu. Staw Młyński jest dość chętnie wykorzystywany przez wędkarzy, zwłaszcza z pobliskich osiedli na Piątkowie.

Staw Młyński to idealne miejsce na piknik. Nad wodą można się również poopalać. Niektórzy poznaniacy decydują się także na kąpiel.

Staw Młyński w Poznaniu. Jak dojechać?

Nad naramowicki Staw Młyński najłatwiej dojechać na rowerze. Można także udać się na spacer, choć najkrótsza trasa z piątkowskich osiedli wiedzie momentami przez dzikie polne dróżki.

Najbliżej tego miejsca zlokalizowany jest przystanek autobusowy przy ul. Boranta, nieco dalej jest ten przy ul. Naramowickiej. Dojechać można także na przystanek tramwajowy "Błażeja" i wyprawę połączyć ze spacerem.

QUIZ. Historia Poznania. Myślisz, że znasz miasto, w którym mieszkasz?

Pytanie 1 z 10
W którym roku Poznań otrzymał prawa miejskie?
Listen on Spreaker.