Las

i

Autor: Pixabay

Środowisko

Susza w wielkopolskich lasach. Straż pożarna ostrzega przed pożarami!

2024-05-18 15:00

W całym kraju obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach. Oznacza to, że ściółka jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar - powiedział w piątek rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski.

Wielkopolska: zagrożenie pożarowe w lasach!

St. bryg. Karol Kierzkowski podał, że większość stacji pomiarowych Instytutu Badawczego Leśnictwa wskazuje, że ściółka sosnowa ma wilgotność poniżej 10 proc. i ma ekstremalną podatność na zapalenie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do osób przebywających na terenie części 6 województw: podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. Podkreślono w nim, że w piątek i sobotę na tych terenach obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach. "Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia – dzwoń na 112" – zaapelowało RCB.

Hajnowscy strażacy zostali wezwani do pożaru lasu w okolicach miejscowości Jelonka i Kleszczele w powiecie hajnowskim (Podlaskie) około godz. 13. W akcję zaangażowanych jest około 30 zastępów, czyli 130 strażaków - podała straż pożarna.

- Pożar jest już zlokalizowany i trwa jego dogaszanie - poinformowała PAP rzecznik prasowy Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. ogn. Justyna Kłusewicz. W akcji uczestniczą strażacy z trzech powiatów - hajnowskiego, białostockiego i bielskiego. Podczas gaszenia pożaru spaleniu uległ jeden z pojazdów OSP. "Kluczowe jest to, że nie ma żadnych osób poszkodowanych" - powiedziała rzecznik.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!