msza tramwajarska

i

Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Religia

Święta Nakazane 2025. W te dni wierni muszą iść do kościoła

2025-02-04 10:42

Święta nakazane inaczej nazywane są świętami obowiązkowymi są to święta, kiedy wierni mają obowiązek pojawić się w kościele i wziąć udział o w mszy. Jakie w 2025 roku są święta nakazane w kościele katolickim? Kiedy wierni mają obowiązek pójścia do kościoła?

Święta nakazane 2025. W te dni wierni muszą iść na mszę

W 2025 roku Kościół katolicki obchodzi kilka świąt nakazanych, w które wierni są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy Świętej oraz powstrzymania się od prac niekoniecznych. Oto lista tych uroczystości:

  • 1 stycznia (środa) – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
  • 6 stycznia (poniedziałek) – Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
  • 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
  • 1 czerwca (niedziela) – Wniebowstąpienie Pańskie
  • 8 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
  • 19 czerwca (czwartek) – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)
  • 15 sierpnia (piątek) – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada (sobota) – Uroczystość Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia (czwartek) – Uroczystość Narodzenia Pańskiego

Oprócz tych dni, wierni są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy Świętej w każdą niedzielę. Warto również pamiętać o innych ważnych świętach liturgicznych, takich jak Święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego) czy Środa Popielcowa (5 marca), choć nie są one świętami nakazanymi.

W 2025 roku obchodzony jest także Jubileusz, znany jako Rok Święty, który rozpoczął się 24 grudnia 2024 roku i potrwa do 6 stycznia 2026 roku. Jest to czas szczególnej łaski i odnowy duchowej dla wiernych.

Istotne święta w Kościele Katolickim nie zawsze pokrywają się z nakazanymi świętami, a te z kolei nie zawsze pokrywają się z państwowymi świętami. Zazwyczaj jednak dzień, w którym przypada święto nakazane, jest dniem ustawowo wolnym od pracy, obowiązku szkolnego i handlu. Święta nakazane to nic innego jak dni wyjątkowej wagi dla katolików, kiedy Eucharystia jest sprawowana w sposób uroczysty i wyjątkowy. Wtedy ich obecność na mszy w kościele jest wymagana zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, a opuszczenie mszy świętej jest traktowane jako grzech ciężki, chyba, że jest usprawiedliwione chorobą lub ciężką sytuacją losową.

Gdzie w Wielkopolsce najwięcej osób chodzi do kościoła?

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Poznań Radio ESKA Google News
Autor: