Zgodnie z przepisami o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej do zakresu działania szefów obrony cywilnej powiatów i gmin, na ich obszarze działania, należy między innymi przygotowanie i zapewnienie działania systemu wykrywania i alarmowania oraz systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach. Terenowym organem obrony cywilnej w naszym mieście jest Prezydent Miasta Poznania.
Istotnym elementem systemu wykrywania i alarmowania oraz systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach są syreny alarmowe. Z ogólnie dostępnych danych wynika, że na obszarze Poznania znajduje się ponad 160 syren alarmowych, przy czym 1/3 z tych urządzeń oznaczona jest jako sprawne, 1/3 z tych urządzeń oznaczona jest jako uszkodzone, a w zakresie pozostałych brak jest danych. W obecnej sytuacji wojny w Ukrainie stan obiektów związanych z bezpieczeństwem nabiera dużego znaczenia, a ponadto wywołuje zwiększone zainteresowanie społeczne.
Odpowiedzi udzielił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Jak wyjaśnił, w mieście znajduje się obecnie 112 punktów alarmowych: 8 syren elektronicznych sterowanych drogą radiową, 11 syren elektronicznych podłączonych do miejskiej sieci teletransmisyjnej oraz 93 punkty alarmowe analogowe, które oparte są o systemy wirnikowe montowane na terenie miasta w latach 60. i 70. XX wieku.
- W 2020 roku odbyło się sprawdzanie stanu technicznego wszystkich punktów alarmowych (syren) Systemu Ostrzegania i Alarmowania Miasta Poznań. Stan techniczny 112 punktów alarmowych prezentuje się następująco: 69 punktów alarmowych jest sprawnych, 34 punkty są trwale uszkodzone, 9 punktów nadaje się do naprawy - wymienia Wiśniewski. - W ramach umowy serwisowej, co miesiąc przeprowadzane są przeglądy techniczne pięciu syren alarmowych. Sprawdzany jest wówczas stan techniczny urządzeń punktu alarmowego i przeprowadzane próbne uruchomienie syreny trwające 5 sekund - dodaje.
Ale to nie koniec. Kolejne punkty alarmowe mają się pojawić w mieście w ramach realizacji miejskich inwestycji.
Polecany artykuł:
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
W ubiegłym roku opracowano koncepcję modernizacji całego systemu. W ramach prac wybudowane zostaną nowe punktu alarmowe w miejscach, w których ich nie ma, a następnie syreny wirnikowe wymieniane będą na syreny elektroniczne.
W tym roku powstać ma od 10 do 13 punktów alarmowych w Poznaniu. Gdzie konkretnie? Na dachu wieży zegarowej CK Zamek, w rejonie Umultowa / Różanego Potoku (2 syreny), Moraska / Radojewa (3 syreny), a także na Strzeszynie / Podolanach (4 syreny). Jeśli finanse pozwolą, kolejne syreny zostaną zamontowane w rejonie Strzeszyna / Podolan (2 syreny) oraz w rejonie Kiekrza (1 syrena). - Ponadto, w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli planowane jest założenie zdemontowanej wcześniej syreny wirnikowej. Ma ona służyć do obsługi uroczystości w Parku Cytadela - wyjaśnia Wiśniewski. Na inwestycję miasto zaplanowało 514 tysięcy złotych.