Sztuczna inteligencja uderza w branżę IT

i

Autor: pixabay.com/geralt

RYNEK PRACY

Szok! Sztuczna inteligencja doprowadza do cięć w branży IT. Uderzyła tam, gdzie nikt się tego nie spodziewał

2023-07-06 11:02

To, że sztuczna inteligencja doprowadzi do zmian na rynku pracy, było przesądzone. Mało kto spodziewał się jednak, że rozwój technologii doprowadzi do cięć w branży IT. CNN alarmuje, że maszyny zastępują kolejnych pracowników. Eksperci przekonują, że nie zastąpią jednak wszystkich. Choć ważne będę konkretne umiejętności pracownika.

Sztuczna inteligencja zastępuje pracowników. Zwolnienia w kolejnych firmach

Jak przekonuje CNN, sprawa jest poważna. Kolejne firmy z branży IT zwalniają pracowników i zastępują ich nową technologią. Bo w ten segment uderzyła sztuczna inteligencja. Dla wielu ekspertów to spore zaskoczenie. - Dolina Krzemowa stara się dostosować do szybkiego rozwoju technologii rozwijanej na własnym podwórku - informuje amerykański nadawca. Podkreśla przy tym, że nawet jeżeli w danej firmie nie dojdzie do cięć obecnych etatów, to niemal na pewno ze względu na dynamiczny rozwój technologii ograniczone zostaną przyszłe rekrutacje.

Przykłady firm z branży IT, w których sztuczna inteligencja wyparła pracowników, można mnożyć. W kwietniu Dropbox zapowiedział zwolnienie aż 16 procent swoich pracowników, czyli 500 osób. Za ich obowiązki odpowiedzialna będzie teraz sztuczna inteligencja. Firma Chegg, dostarczająca usługi z zakresu edukacji, z tego samego powodu zwolni 80 pracowników Tylko w maju technologia obsadziła aż 3900 miejsc pracy! Tak wynika z danych agencji zatrudnienia Challenger, Gray & Christmas.

Zmiany na rynku pracy. Jakie umiejętności będą w cenie?

CNN podkreśla, że to właśnie Dolina Krzemowa będzie prekursorem dostosowywania działalności firm pod sztuczną inteligencję. Zwłaszcza, że sami odpowiadają również za jej rozwój. Nie oznacza to jednak, że maszyny zwolnią wszystkich ludzi. Firmom będzie jednak zależało w coraz większym stopniu na konkretnych umiejętnościach u swoich pracowników - doświadczeniu w obszarze sztucznej inteligencji.

Już obecnie na rynku pracy można zaobserwować pewien trend. Jak podkreśla w rozmowie z CNN Roger Lee, założyciel platformy śledzącej tendencje w branży związanej z technologią, średnia pensja starszego inżyniera specjalizującego się w sztucznej inteligencji lub uczeniu maszynowym jest w tej chwili o 12 procent wyższa niż w przypadku inżynierów, którzy nie specjalizują się w tej dziedzinie.

Dan Wang, profesor w Columbia Business School, jest zdania, że sztuczna inteligencja nie zabierze wszystkim pracy, ale większości może ją usprawnić. W cenie będą pracownicy, którzy będą potrafili skorzystać z nowych narzędzi.

e-Polska rewolucja cyfrowa. Sztuczna inteligencja i nowe technologie. Jaka czeka nas przyszłość