Mózg

i

Autor: VSRao/CC0/pixabay.com

Medycyna

Sztuczne światło w nocy może mieć swoje konsekwencje zdrowotne. Może zwiększać ryzyko udaru mózgu

2024-03-27 9:02

Spanie z włączonym światłem, lampką nocną, czy telewizorem może nam w przyszłości bardzo zaszkodzić. Przez taką ekspozycję na światło zwiększa się u nas ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Badania te przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach. Przeprowadzono je na aż 30 tysiącach osób.

Sztuczne światło podczas snu, a zdrowie

Są tacy, którzy od dziecka nie mogą zasnąć bez włączonego światła, czy w pomieszczeniu, w którym śpi, czy z lampki nocnej. Są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie zaśnięcie bez np. dźwięku dochodzącego z telewizora. Oprócz tych sytuacji, wymienia się także sztuczne światło z zewnątrz (np. latarnie uliczne). Dla nich eksperci z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach nie mają dobrych wieści. Sen w takich okolicznościach może prowadzić do poważnych problemów!

Przez sztuczne światło występuje ryzyko udaru!

Chińscy naukowcy na poczet swoich badań sprawdzili reakcję u 28 302 osób. Jak wykazali badacze, ekspozycja na sztuczne światło nocą może spowodować chorób o podłożu sercowo-naczyniowym. Jednak oprócz tego może to wpływać negatywnie na nasz mózg. Taka ekspozycja może zwiększać ryzyko udaru. 

Jak duże jest ryzyko udaru?

Wśród osób z największym zanieczyszczeniem świetlnym aż u 910 osób stwierdzono udar. U nich ryzyko udaru wzrosło aż o 43 procent, względem osób z mniejszą ekspozycją na światło. Podobnie ryzyko wystąpienia chorób naczyniowo-mózgowych wzrasta, jeśli jesteśmy bardziej narażeni na działanie pyłów zawieszonych, jak PM10, czy PM2.5.

Zobacz, które badania możesz zrobić za darmo?

Poradnik Zdrowie jakie badania zrobić po 50 r.ż.