Upamiętnią ważną datę w historii Polski!
W tym roku przypada 1000. rocznica koronacji dwóch pierwszych królów naszego państwa. W 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej na króla Polski koronował się Bolesław Chrobry. Uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia. Koronacja jego następcy, Mieszka II Lamberta, odbyła się w tej samej świątyni 25 grudnia 1025 roku.
- Nasz komitet wziął sobie na cel organizację godnych obchodów tysiąclecia Królestwa Polskiego w Poznaniu. Nie było dotąd takiej inicjatywy ze strony państwa ani ze strony lokalnych samorządów. Nie powstał pomysł, który naszym zdaniem mógłby w sposób godny uhonorować w naszym mieście tysiąclecie państwa polskiego. Nie mogliśmy, szczególnie my, tu w Poznaniu przeoczyć tego wydarzenia – powiedział przewodniczący komitetu organizacyjnego Piotr Barełkowski.
- Tu, w Poznaniu mamy groby Mieszka I, Bolesława Chrobrego. Poznań i poznańskość to istotny fragment tej historii, którą zamierzamy opowiedzieć w trakcie obchodów jubileuszu - dodał.
Członek komitetu prof. Stanisław Mikołajczak podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji, że koronacja Bolesława Chrobrego to było drugie najważniejsze dla państwa polskiego wydarzenie po chrzcie w 966 roku.
- Państwo polskie uzyskało dzięki koronacji niezwykły walor: weszło do pierwszej ligi ówczesnych krajów europejskich, przy ówcześnie obowiązującej ideologii. Król stawał się pomazańcem Bożym i jego władza miała zupełnie inny charakter i inny wymiar - zaznaczył.
Dodał, że koronacja Chrobrego była wydarzeniem państwotwórczym i bardzo ważnym ideologiczne dla kształtującego się narodu polskiego.
- Gdyby nie było koronacji, to prawdopodobnie naród polski nie przetrwałby na tych ziemiach między Cesarstwem Niemieckim a Rusią Kijowską. Ta świadomość, że nasze państwo było królestwem, pozwoliła przezwyciężyć rozbicie dzielnicowe. Nie można przecenić znaczenia koronacji – podkreślił.
Jak wyglądać będą jubileuszowe obchody w Poznaniu?
Jubileuszowe obchody rozpocznie 27 kwietnia msza w Farze Poznańskiej. Po niej przez miasto na plac Mickiewicza przejść ma wielotysięczny, jak zaznaczają organizatorzy, korowód z udziałem rekonstruktorów wojskowych epoki średniowiecza, konnicy z okresu II Rzeczypospolitej i orkiestry dętej. Na placu Mickiewicza zaplanowano prezentację inscenizacji koronacji Bolesława Chrobrego i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Dopełnieniem obchodów będzie jubileuszowy koncert w Auli UAM w wykonaniu orkiestry Marcina Sompolińskiego i bankiet.
Piotr Barełkowski podkreślił, że inicjatywa jest apolityczna; jednoczy historyków, regionalistów, przedsiębiorców oraz pasjonatów dziejów Polski.
- To wyjątkowy moment w historii Polski i Poznania. Naszym obowiązkiem jest uczczenie tej rocznicy w sposób godny i uroczysty. Chcemy, aby oczy całego kraju 27 kwietnia zwróciły się na Poznań – miasto, w którym swoje korzenie ma polska państwowość – powiedział.
Koszt organizacji obchodów szacowany jest na 200 tys. zł. W celu zgromadzenia środków uruchomiona została m.in. zbiórka publiczna. Organizatorzy liczą na hojność mieszkańców oraz wsparcie lokalnych przedsiębiorców. Dodatkowo budżet zasilić ma sprzedaż biletów-cegiełek na koncert koronacyjny.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Poznań: Tak wyglądały obchody 106. rocznicy Powstania Wielkopolskiego