Atrakcje

Tak prezentuje się fenomenalne wnętrze Nowego Browaru Poznańskiego. Powstała tam restauracja! [ZDJĘCIEA]

2024-11-28 13:15

Poznań słynie z wielu lokali gastronomicznych. Jednak szczególną uwagą cieszą się te lokalizacje, gdzie kuchnia łączy się z historią. A takie miejsce powstało w malowniczym otoczeniu Parku Wilsona. W odrestaurowanym wnętrzu Nowego Browaru Poznańskiego, funkcjonuje restauracja, która stylem doskonale wpasowała się do murów XIX- wiecznego budynku. Więcej szczegółów znajdziecie w artykule.

Kilka słów o historii Nowego Browaru

Nowy Browar Poznański powstał przy ulicy Herdera (Śniadeckich) w 1874 roku z inicjatywy Gottloba Hoffmanna, właściciela działki. Jak relacjonuje portal garvest.com, Browarnik, prowadzący restaurację Feldschloss, Zamek Polny na terenie dzisiejszej Perfumiarni, nie był w stanie sam zrealizować swoich marzeń o budowie browaru tuż obok, dlatego w tym celu sprzedał działkę Poznańskiemu Akcyjnemu Towarzystwu Browarowemu, które postawiło warzelnię piwa we wskazanym przez niego miejscu i mianowało go dyrektorem.

Nowy Browar w Poznaniu był największym producentem piwa

Ten charakterystyczny budynek, ma bardzo interesującą historię. Jak się okazuje Nowy Browar był pod koniec XIX wieku największym producentem piwa, spośród dwudziestu warzelni działających wtedy w Prowincji Poznańskiej.

Na początku XX wieku kupili go potentaci, bracia Huggerowie, ci od browaru przy ul. Półwiejskiej, a od nich, po pierwszej wojnie – Roman May, społecznik i właściciel fabryki nawozów. Jedni i drugi nie prowadzili już produkcji piwa w zabudowaniach przy Śniadeckich - informuje portal garvest.com.

Ślady po przechodzeniu z rąk do rąk, potwierdził w piwnicach restaurowanego browaru, kierownik ówczesnej budowy z ramienia wykonawcy MD Kons Darek Norberciak. 

Piwnica browaru przypomina nieco romańską świątynię, gdyż została złożona z modułów sklepionych krzyżowo. Kiedy browar się rozbudowywał, piwnica była częścią przestronnej hali, jednak kiedy zmieniały się jego funkcje, coraz bardziej odgradzano przestrzenie, aż w końcu pierwotny budynek oddzielił się od dobudówek. Na koniec dodajmy też, że produkcję piwa przy Śniadeckich napędzał silnik firmy MAN z 1895 roku... zestaw mógł ważyć nawet kilkanaście ton!

Kluczowe wydarzenia w historii browaru 

Na podstawie kilku źródeł m. in. lazarz.pl, festfyrtel.pl, urbanity.pl, udało nam się stworzyć przekrojową historię charakterystycznego budynku w Poznaniu. 

  • Nowy Browar Poznański działał w latach 1872–1918, usytuowany był przy ul. Herdera (niem. Herderstrasse);
  • W 1892 roku browar i słodownię, kupiło dwóch bankierów pochodzących z Monachium, J. Neu i Rosenbuch;
  • Około 1898 roku nowymi właścicielami firmy zostali berlińscy bankierzy Oskar Heimann i Julius Kuznitzky;
  • Warzono tu piwo specjalne „Residenzbräu”, poznański kulmbacher „Schlossbräu”, „Monopol-Bock” i „Urbock”;
  • Dotychczasowi właściciele zamknęli browar w 1918 roku. Tym samym zakład został przejęty przez spółkę akcyjną Browary Huggera, które ulokowały w nim słodownię i magazyny.
  • Wm1927–1929 przeprowadzono przebudowę budynku browaru na cele gastronomiczne, a później w 1929 roku otworzono tam „Restaurację Centralną PeWuKi”;
  • W latach 80. i 90. przy ul. Śniadeckich 12, funkcjonował zakład produkcyjny Lechii, w którym produkowano kremy i wody po goleniu. Później w browarze mieścił się klub dyskotekowy „Disco Club Browar”, który działał do końca lat 90. XX wieku;
  • Działki z zabudowaniami browaru przejął fundusz inwestycyjny Garvest Real Estate.

Obecnie od października w murach Nowego Browaru Poznańskiego, funkcjonuje restauracja Petit Paris. Koniecznie sprawdźcie naszą galerię. Odwiedziliśmy to miejsce i jesteśmy pod wrażeniem kondycji browaru i stylu nowego lokalu.