Historia

Poznań wczoraj i dziś. Tak wyglądało miasto prawie 100 lat temu!

2024-10-14 12:36

Cofamy się w czasie o prawie sto lat! Zobacz zjak wyglądał Poznań w latach 20-tych i 30-tych XX wieku. Wiele miejsc zmieniło się niesamowicie. Jaki Plac Wolności podoba Wam się bardziej? Jak wyglądały Targi? To wszystko w naszej galerii zdjęć!

Poznań w latach przedwojennych to inne miasto niż dziś. Dzięki zdjęciom z Narodowego Archiwum Cyfrowego możemy zobaczyć zdecydowanie inny Poznań niż na początku 2021 roku. Przekonajcie się sami!

Poznań w latach 20. i 30. XX wieku, czyli w okresie międzywojennym, przeszedł znaczące przemiany zarówno pod względem urbanistycznym, jak i kulturalnym. Był to czas dynamicznego rozwoju miasta, które po odzyskaniu niepodległości Polski w 1918 roku znalazło się w granicach odrodzonego państwa.

Kto mieszkał w Poznaniu ponad 100 lat temu?

Sam Poznań był zdecydowanie mniejszy niż dziś. Szacuje się, iż w roku 1929, czyli w okresie z którego pochodzi większość zdjęć, w mieście mieszkało około 261 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe, dwa lata później sporządzono spis powszechny. Ludzi w mieście było pięć tysięcy więcej, jednak z tego spisu dowiadujemy się, jakie narodowości zamieszkiwały ówczesny Poznań.

  • 236,2 tys. Polaków
  • 0,1 tys. Rosjan,
  • 0,2 tys. Ukraińców,
  • 6,4 tys. Niemców,
  • 1,1 tys. Żydów
  • 0,1 tys. pozostałych

Centrum miasta, szczególnie Stary Rynek, wciąż było dominowane przez średniowieczne i renesansowe budynki, ale wokół zaczęto wznosić nowe, modernistyczne gmachy. Jednym z najbardziej znaczących projektów był Zamek Cesarski, wybudowany jeszcze w czasach niemieckich, który w dwudziestoleciu międzywojennym pełnił funkcję siedziby urzędów państwowych.

Jak wyglądało życie w Poznaniu prawie 100 lat temu?

Transport w Poznaniu w latach 20. i 30. rozwijał się dynamicznie. Tramwaje były już popularnym środkiem transportu. Sieć tramwajowa była rozbudowywana, aby obsłużyć rosnącą liczbę mieszkańców i odwiedzających miasto.Z kolei dworzec kolejowy, który znajdował się w strategicznym miejscu, był jednym z ważniejszych punktów komunikacyjnych w Polsce. 

Ciekawostka z dawnego Poznania! Do 1955 r. przez Stary Rynek kursowały tramwaje. Później stopniowo ograniczano na nim ruch. W końcu w latach 70. zamknięto go dla wszelkich pojazdów z wyjątkiem posiadających specjalne zezwolenia.

Poznań był także ośrodkiem naukowym. Powstał dzisiejszy UAM - pierwszą nazwą uczelni pojawiającą się w dokumentach jest Uniwersytet Polski w Poznaniu.

Poznań był ważnym ośrodkiem przemysłowym, szczególnie związanym z handlem i rolnictwem. Rozwój przemysłu spożywczego, metalowego i chemicznego miał kluczowe znaczenie dla miasta. Wystawa Krajowa w 1929 roku pomogła w promocji lokalnych zakładów.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!