Sierpień pod parą w Wolsztynie, Poznaniu, Białośliwiu i Środzie Wielkopolskiej
W sobotę w trasę z Wolsztyna do pobliskiego Stefanowa i do Włoszakowic wyjadą specjalne składy prowadzone przez parowóz Pt47-65. Wycieczka retro wagonami z lat 20 XX wieku, ciągniętymi przez zabytkowy parowóz, z muzyką na żywo na pokładzie to jedna z atrakcji rozpoczynającej się w piątek w Parowozowni Wolsztyn II Parady Miniparowozów.
Już w piątek w Wolsztynie będzie można wziąć udział w pokazach wodowania i węglowania parowozu, wystawach modeli i zwiedzaniu parowozowni z przewodnikiem. Zaplanowano liczne koncerty i degustacje lokalnych smakołyków. II Parada Miniparowozów odbędzie się na terenie Parowozowni Wolsztyn w sobotnie południe.
Pierwsza taka parada odbyła się w maju ubiegłego roku; uczestnicy imprezy podziwiali w ruchu sześć wolsztyńskich lokomotyw w skali 1:10. Do Wolsztyna przybyły tysiące osób z całego kraju, z Europy i spoza kontynentu.
Parowozownia Wolsztyn to ostatnia parowozownia na świecie prowadząca ruch pasażerski na normalnym torze.
Także w sobotę na stacji w Białośliwiu odbędzie się "Krajeńskie Kolejkowanie". W trakcie imprezy na trasie Białośliwie-Pobórka Wielka kursować będą składy prowadzone przez parowóz Lowa.
Trzy zaplanowane tego dnia kursy będą bezpłatne, przewidziano za to poczęstunki na trasie oraz na stacji głównej. Chętni będą mogli też zwiedzić dawne warsztaty Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej. Organizatorami imprezy są: Lokalna Grupa Działania "Krajna nad Notecią" i Towarzystwo Wyrzyska Kolejka Powiatowa Białośliwie.
MPK Poznań zaprasza miłośników parowozów na długi weekend pod parą. Od 15 do 18 sierpnia na Maltance będzie kursował parowóz Lowa. Parowóz wyjedzie na wąskie tory poznańskiej kolejki parkowej po raz pierwszy w tym sezonie.
Parowóz Lowa 26004 został wyprodukowany w 1951 roku w Poczdamie-Babelsbergu. Wrócił na tory w 2019 roku. W Poznaniu gościł już kilka razy, jest to możliwe dzięki takiemu samemu, wynoszącemu 600 mm, rozstawowi szyn na kolejkach w Poznaniu i Białośliwiu.
We wszystkie sierpniowe weekendy, także najbliższy piątek oraz 15 sierpnia, kursują też składy Średzkiej Kolei Powiatowej. Rozkładowo wszystkie pociągi prowadzone są przez lokomotywę parową.
Średzka Kolej Powiatowa działa od 1902 r. Zachowany do dziś, liczący 14 km odcinek wąskotorowej linii kolejowej ze Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla, został oddany do użytku w 1910 r. Operatorem kolei jest Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej "Bana". Ma dwa sprawne parowozy wyremontowane przez członków stowarzyszenia.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!