Cykady wieloletnie - co to za owady?
Cykady zasadniczo są owadami dorocznymi. Na świecie występują jednak także rodzaj cykad wieloletnich lub okresowych. Nazwy te są stosowane zamiennie. Owady te nazywa się tak, ponieważ prawie wszystkie osobniki w lokalnej populacji są zsynchronizowane rozwojowo i pojawiają się na powierzchni ziemi w tym samym roku. Dzieje się to raz na 13 lub 17 lat. Młode osobniki cykad rozwijają się pod ziemią, po czym - na okres nie trwający dłużej niż kilka miesięcy - wychodzą na powierzchnię.
Cykady wieloletnie zostały podzielone przez naukowców na 19 lęgów na podstawie obszaru ich występowania. Dziennikarze Fox News przekazali, że co kilka lat zdarza się sytuacja, w której owady z różnych lęgów wykluwają się równocześnie. Zazwyczaj dotyczy to jednak obszarów oddalonych od siebie. Teraz ma być inaczej.
Wyjątkowe zjawisko w przyrodzie. Eksplozja cykad w USA
Wiosną tego roku wydarzy się coś, co nie miało miejsca od 221 lat - wylęgną się dwie grupy cykad z lęgu XIX i XIII. Odbędzie się to w tym samym czasie na terenie aż 17 stanów! Co więcej, w niektórych z nich, jak np. w Illinois czy Indianie, na powierzchnię wyjdą oba lęgi!
- Oba lęgi sąsiadują ze sobą, a nawet nieznacznie się pokrywają - donosi Fox News. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 1803 r.
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Connecticut od maja do czerwca może pojawić się nawet bilion owadów. Cykady nie są niebezpieczne dla człowieka - nie gryzą, nie żądlą, nie są też trujące. Uciążliwy może być natomiast dźwięk, jaki potrafi wytworzyć chór samców cykad. Może on sięgać aż 100 decybeli.
Modliszki na Kaszubach. Zobaczcie te niezwykłe owady, które zawędrowały na północ Polski!