Turystyka

Ten budynek wygląda jak zamek! To prawdziwa perła architektury w Wielkopolsce! [ZDJĘCIA]

2024-05-24 17:09

Jeżeli uwielbiacie zabytki, a weekendy w sezonie letnim wykorzystujecie na poznawanie regionu, to mamy dla Was doskonałą propozycję. Koniecznie zarezerwujcie sobie nadchodzącą sobotę lub niedzielę. To trzeba zobaczyć na własne oczy! Szczegóły w artykule.

Stara gorzelnia w Zakrzewie. Odkryj Wielkopolskę

Wielkopolska może pochwalić się wieloma słynnymi zabytkami. Mowa o pałacu w Rogalinie, zamku w Gołuchowie, zamku w Korniku lub w Wąsowie, a nawet Ratuszu w Poznaniu. Jednak to dopiero kropla w morzu! Jest mnóstwo obiektów, które są warte naszej uwagi, jednak nie cieszą się taką popularnością, jak te wymienione wcześniej. Jednym z takich budynków jest Stara gorzelnia w Zakrzewie.

Stara gorzelnia w Zakrzewie. To miejsce musisz zobaczyć

Zakrzewo jest to mała wieś, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, na północ od Lednickiego Parku Krajobrazowego. Właśnie tam można zobaczyć wspaniałą perłę architektury! W tej niepozornej miejscowości znajduje się stara gorzelnia, która została wpisana do rejestru zabytków.

Stara gorzelnia w Zakrzewie była elementem folwarku!

- Folwark w Zakrzewie zbudowany został od podstaw przez hrabiego Albina Węsierskiego (budowniczego tamtejszego przepięknego pałacu) i działo się to w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych XIX wieku - czytamy na portalu pojezierze24.pl. O długiej historii tego miejsca świadczy data zachowana na kominie gorzelni - 1864 rok. Właśnie w tym roku oddano gorzelnię do użytku. Mało tego, obok gorzelni działał młyn parowy, olejarnia i tartak. Dodatkowo na folwark składały się: obory, stajnie, owczarnie, stodoły, spichlerz i kuźnia. Sami musicie przyznać, że jest to wyjątkowe miejsce, nie tylko ze względu na swoją historię, ale także na walory estetyczne. 

Gorzelnia naprawdę robi wrażenie! Elewacja zbudowana jest z kamienia i cegły, a do tego wyróżnia się wieloma detalami architektonicznymi. Trzeba przyznać, że hrabia Albin Węsierski, zadbał o szczególną elewację tych obiektów.

Warto odwiedzić to miejsce i zapoznać się z historią budynku. Sprawdźcie naszą galerię!

Zdewastowany zabytek w Gdańsku