Miasto

To najstarsza nekropolia w Poznaniu. Kto spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan? [GALERIA]

Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć Wam historię pewnego miejsca w Poznaniu. Mowa o cmentarzu usytuowanym na Wzgórzu Świętego Wojciecha. Polecamy Wam spacer w tamtejszej okolicy. Wśród drzew, które zmieniają swoją barwę na złotą, pochowani zostali wyjątkowi poznaniacy i osoby powiązane z Wielkopolską. Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan zachwyca o tej porze roku.

W ostatnim czasie odwiedziłam Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan. Jest to wyjątkowa nekropolia, która znajduje się na Wzgórzu Św. Wojciecha w Poznaniu. Z pewnością każdy poznaniak wie o tym miejscu, jednak pragnę powiadomić odwiedzjących stolicę Wielkopolski, warto tutaj przyjść. Właśnie w tym miejscu spoczywają wybitni mieszkańcy Poznania i Wielkopolski. Co więcej, rangę tej przestrzeni podnoszą zabytkowe pomniki i nagrobki.

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan. Ważne miejsce na mapie Poznania

Co wiadomo o Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan? Jest najstarszym z poznańskich cmentarzy - powstał w 1810 roku, jako cmentarz parafii farnej św. Marii Magdaleny. Co więcej, rangę cmentarza zasłużonych uzyskał w 1948 roku. Tym samym od końca XIX w. - kiedy parafia uzyskała nowy cmentarz przy dzisiejszej ul. Grunwaldzkiej - nazywany był cmentarzem starofarnym - informuje serwis poznan.pl.

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan jest szczególnym miejscem na mapie Poznania, ponieważ tutaj zostali pochowani wybitni poznaniacy. Jednak nekropolia jest z pewnością istotnym miejscem dla miłośników sztuki, a wszystko za sprawą zabytkowych pomników. Niedaleko głównego wejścia ustawiona jest barokowa figura Matki Boskiej (z 1771 roku), która została przeniesiona tu w 1829 roku, sprzed dawnego klasztoru Reformatów na Śródce.

Wiele pomników nagrobnych charakteryzuje się wysokimi walorami artystycznymi. Wyróżnia się tutaj pomnik Anieli z Liszkowskich Dembińskiej (zm. 1888 r.), wykonany w 1889 roku przez Władysława Marcinkowskiego w Paryżu. Mało tego, najstarsze z zachowanych nagrobków pochodzą z 1813 i 1815 roku - relacjonuje serwis poznan.pl. Byliście w tym miejscu?

Tutaj spoczywają zasłużeni Wielkopolanie

Nekropolia jest miejscem spoczynku wielu zasłużonych obywateli Poznania i Wielkopolski - weteranów wojen napoleońskich i powstań narodowych, społeczników, ludzi nauki i kultury. Prochy wielu z nich zostały przeniesione tu z innych cmentarzy w latach 1959-62.

Na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan spoczywają naukowcy, m.in.

  • filolog Bolesław Erzepki (1852-1932),
  • historyk Józef Łukaszewicz (1799-1873)
  • botanik Józef Paczoski (1864-1942).

Na cmentarzu znajdują się m.in. groby byłych prezydentów miasta:

  • Szymona Wronieckiego,
  • Jarogniewa Drwęskiego
  • Cyryla Ratajskiego.

Pochowano tutaj wybitnych lekarzy, m.in.

  • Ludwika Gąsiorowskiego (1807-63),
  • Tomasza Drobnika (1858-1901),
  • Bolesława Krysiewicza (1862-1932)
  • Ireneusza Wierzejewskiego (1881-1930),

Spoczywają tu znani artyści, m.in.

  • pianista i kompozytor Raul Koczalski (1885-1948),
  • aktorka Nuna Młodziejowska - Szczurkiewiczowa (1875-1933)
  • rzeźbiarz Władysław Marcinkowski.

Znajdują się tutaj groby Marcelego Mottego, Hipolita Cegielskiego (symboliczny), a także pomnik pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka (1874-1960).

Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia z Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan:

Cmentarz leśników