Grafiki na mikołajki 2022. Pobierz bezpłatne kartki na 6 grudnia 2022 [GALERIA]

i

Autor: pixabay.com

Święta 2023

Tradycje Mikołajkowe. Dlaczego 6 grudnia obchodzimy Mikołajki?

2023-11-27 13:53

Mikołajki to potoczna nazwa dnia Świętego Mikołaja obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu, ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry. Mikołajki są obchodzone już od dawna, także w Wielkopolsce. Czy w tym dniu zwyczaje w Wielkopolsce są inne niż te w reszcie kraju?

Co ciekawe, aż do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne. Jednak tradycja świętowania tego dnia pozostała. W jaki sposób obchodzimy 6 grudnia, Mikołajki w Wielkopolsce oraz pozostałych częściach kraju?

Mikołajki w Wielkopolsce: tradycje

6 grudnia to dzień któremu patronuje święty Mikołaj z Miry. W tradycji wielkopolskiej tego dnia rano dzieci obdarowywane są słodyczami w osobliwy sposób: znajdują je w butach, które dzień wcześniej muszą starannie wyczyścić i ustawić przy drzwiach. Mikołajki każdy spędza z wielką radością, odliczając czas do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. W wielu miastach Polski w tym czasie uroczyście zapala się świąteczne iluminację. Jednak dzień ten zwyczajowo bardzo podobny jest w całym kraju.

Oczywiście inaczej wygląda sytuacja z obchodami 24 grudnia, gdzie prezenty w Wielkopolsce przynosi Gwiazdor, a w innych regionach kraju robi to Święty Mikołaj, Dzieciątko czy Gwiazdeczka.

Mikołajki- skąd wziął się zwyczaj?

W średniowiecznej Europie zachodniej uważano świętego Mikołaja za patrona dzieci. W niektórych miastach odnotowano w źródłach zwyczaj wybierania w Mikołajki dziecięcego biskupa, który symbolicznie przejmował władzę. W XVI wieku na wyspach brytyjskich pojawił się rytuał wynoszenia tego dnia dyrektora ze szkoły i przejmowania władzy przez uczniów. Przetrwał on w niektórych regionach kilka stuleci.

Zbliżone do współczesnych zwyczaje mikołajkowe są udokumentowane od XV wieku w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich. Święty Mikołaj pełnił w nich rolę osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta. Jego atrybutami były siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Quiz. Czy wiesz wszystko o Świętym Mikołaju?

Pytanie 1 z 9
Na początek najłatwiejsze: kiedy w Polsce obchodzimy Mikołajki?
mikołajki