Twoje dziecko ma mniej niż 8 lat? Takie prawa przysługują rodzicom

i

Autor: Getty Images Twoje dziecko ma mniej niż 8 lat? Takie prawa przysługują rodzicom

Sprawy społeczne

Twoje dziecko ma mniej niż 8 lat? Takie prawa przysługują rodzicom

2023-10-19 17:11

Od 26 kwietnia 2023 roku rodzice dzieci do lat ośmiu zyskali sporo nowych uprawnień. Polskie prawo zostało bowiem dostosowane do unijnych dyrektyw. Wyjaśniamy, jakie prawa ma teraz rodzic dziecka i o co może ubiegać się u swojego pracodawcy. Szczegóły w artykule poniżej. Warto się z nimi zapoznać.

Pod koniec kwietnia rząd przyjął nowe regulacje, dzięki którym pracujący rodzice dzieci do lat 8 zyskali nowe prawa. Otrzymali oni większą elastyczność pracy oraz mogą ubiegać się o wiele przywilejów. O jakie prawa chodzi i co trzeba zrobić, aby z nich skorzystać?

Masz dziecko do lat 8? Takie prawa otrzymujesz

Zgodnie z nowym rozporządzeniem rodzic dziecka do lat 8 ma możliwość złożyć wniosek o elastyczne godziny pracy. O jakie dokładnie prawa chodzi?

  • pracę zdalną
  • system przerywanego czasu pracy (przewiduje przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż pięć godzin, częściowo płatną)
  • system skróconego tygodnia pracy (umożliwia np. pracę przez cztery dni w tygodniu, ale po 10 godzin na dobę, a nie po osiem godzin; w ten sposób zrekompensowany jest brak piątej dniówki)
  • system pracy w weekendy (pracuje się wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta)
  • ruchomy czas pracy (pracownik może rozpoczynać i kończyć pracę w różnych godzinach w danych dniach)
  • indywidualny rozkład czasu pracy
  • obniżenie wymiaru czasu pracy (zmniejszenie etatu, np. o 1/5 lub o 1/2)

Kto może skorzystać z danych praw? Prawa te przysługują obojgu rodzicom, jednak ważna uwaga - jeżeli oboje rodzice są zatrudnieni u danego pracodawcy, to z opisanego przywileju może korzystać tylko jedno z nich. 

Przypomnijmy, iż do końca kwietnia prawa te obowiązywały tylko rodziców dzieci do lat 4. Dopiero pod koniec kwietnia rozszerzono je do dzieci do lat 8.

Jak skorzystać z praw! Te kroki musisz zrobić!

Aby złożyć wniosek do pracodawcy w jednej z wyżej wymienionych spraw musimy zrobić to co najmniej na 21 dni przed planowanymi zmianami. Co musi zawierać taki wniosek?

  • imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka,
  • przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji,
  • termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z przysługujących praw,
  • rodzaj elastycznej pracy z której pracownik planuje korzystać,

Następnie pracodawca analizuje taki wniosek. Zatrudniający informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej. Firma ma na to siedem dni od dnia otrzymania pisma od pracownika.

Dwa dni wolnego na dziecko. Kto może skorzystać?

Przypomnijmy, iż rodzice takich dzieci mogą korzystać także z prawa do dwóch dni wolnych, które przysługują na dziecko do 14 roku życia. Zgodnie z treścią art. 188 Kodeksu pracy pracującemu rodzicowi przysługują dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w roku.

Ważne! W tym wypadku rodzice muszą ustalić, kto skorzysta z dwóch dni. Oba może wykorzystać mama lub ojciec. Rodzice mogą się nim także podzielić pomiędzy sobą. Prawo do opieki nad dzieckiem przysługuje bez względu na staż pracy.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!