Ceny karpia w gospodarstwach rybackich poszły w górę, a święta coraz bliżej. Już w ubiegłym roku mogliśmy odczuć podwyżkę jeśli chodzi o cenę karpia, który jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Jednak najnowsze prognozy co do ceny karpia 2022 na Boże Narodzenie są jeszcze bardziej pesymistyczne.
Ceny karpia w Poznaniu: ile zapłacimy za karpia na Boże Narodzenie 2022?
Już teraz za kilogram świeżej ryby płacimy średnio około 25 złotych. Natomiast przed świętami będzie jeszcze gorzej, bo koszt może wzrosnąć do ponad 30 procent więcej niż w ubiegłym roku. Oznacza to, że w gospodarstwach hodowlanych ryba ta może kosztować nawet 30 złotych za kilogram.
Już przed rokiem było drogo. Wówczas za kilogram ryby płaciliśmy 18-20 złotych. Trzeba jednak pamiętać, iż wielu z nas kupuje karpie w wielkich sklepach, gdzie cena zwyczajowo jest jeszcze o kilka złotych wyższa. Jak się okazuje w tym roku o cenach z 2021 roku możemy zapomnieć. Wszystko idzie w górę, więc i karp pójdzie w górę. Ceny w okolicach 30 złotych za kilogram tej świątecznej ryby mogą być jak najbardziej realne.
Dlaczego jednak ceny karpia pójdą w górę? Na tak wysoki koszt karpia wpływ mają ceny zboża, którym karmi się ryby. Chociażby w zeszłym roku za tonę kukurydzy hodowcy płacili 700 zł, teraz niemal dwa razy tyle.
Cena karpia 2022: wytyczne dotyczące sprzedaży
"Uśmiercanie ryb powinno odbywać się w sposób humanitarny, uwzględniający specyfikę tej gromady kręgowców. Zgodnie z raportem EFSA do humanitarnych metod ogłuszenia ryb należą metody mechaniczna i elektryczna" - czytamy w zaleceniach Głównego Lekarza Weterynarii odnośnie uśmiercania ryb. Tuż przed zakupem karp powinien zostać uśmiercony. Co także istotne, nie może odbywać się to w obecności dzieci. "miejsce ogłuszania i uśmiercania karpia w punktach sprzedaży detalicznej powinno być osłonięte lub wydzielone tak, aby uniknąć udziału i obecności osób postronnych".
- W przypadku braku możliwości uboju karpia przed sprzedażą opakowanie stosowane do przenoszenia ze sklepu żywych ryb przez konsumenta końcowego powinno zawierać wodę - podstawowe znaczenie ma zapewnienie rybie możliwości przyjęcia naturalnej pozycji, dlatego kluczowym jest rozmiar opakowania, tak aby ryba nie znajdowała się w nienaturalnej pozycji lub nie była wygięta bez możliwości zmiany pozycji - dotyczy to w szczególności pojemników o sztywnych ścianach, chociaż także ma znaczenie w przypadku foliowych toreb; z uwagi na brak możliwości stałego napowietrzania ilość wody w opakowaniu powinna być co najmniej w stosunku 1:2 masy karpia do objętości wody - czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!
Polecany artykuł: