Dzięki odpowiedziom uczniów i uczennic z całej Polski poznamy w 2021 roku najbardziej otwarte na różnorodność szkoły w całym kraju. Wyniki zostaną przedstawione w formie Mapy Równości. Mapa obejmie cały kraj i pokaże szkoły przyjazne młodzieży LGBTQ+.
Pytania dotyczą tego, czy para jednopłciowa mogłaby pójść na studniówkę i zatańczyć na niej razem, albo czy nauczyciele zwracają się do młodzieży transpłciowej imieniem preferowanym czy śmiali się z homofobicznych żartów i robli przytyki uczniom.
Mówi Dominik Kuc z Fundacji Grow Space i dodaje, że nawet 70% uczniów LGBT+ przynajmniej raz w życiu miało myśli samobójcze. W Poznaniu promocją rankingu zajmie się Kacper Nowicki z Młodzieżowej Rady Miasta.
Na pewno nie można wszystkich szkół wrzucić do jednego worka. Jeżeli chodzi o te przyjazne placówki, to widać tutaj większą przychylność dyrekcji przy okazji organizowania tęczowych piątków czy przy samym noszeniu akcesoriów, które zawierają motyw tęczy, natomiast gorzej nastawione mają z tym problem lub zakazują takich akcji.
Głosować można na stronie maparownosci.pl do 23. maja. Wyniki rankingu będą znane na początku czerwca. 10 najbardziej zaangażowanych szkół dostanie dyplomy równości.