Charles Michel - szef Rady Europejskiej

i

Autor: Geert Vanden Wijngaert/Associated Press/East News Przewodniczący Rady Europejskiej

Polityka

UE będzie większa. "Rozszerzenie w 2030 roku jest realne"

Ukraina, Mołdawia to pewniaki do rozszerzenia Unii Europejskiej. Jednak w kolejce są także Gruzja, Bośnia i Hercegowina, Albania, oraz Macedonia Północna. Kiedy to nastąpi? Niewykluczone, że stanie się to jeszcze do 2030 roku. Ukraina i Mołdawia posiadają już status kandydata do UE. Co do daty 2030 optymistyczny jest przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Czy Unia Europejska się rozszerzy?

Bardziej zasadne byłoby pytanie nie - czy, a kiedy to nastąpi. Bo, że to nastąpi, to jest pewne. Mimo niewielkich kryzysów Unia Europejska jest silna i wzmocniła się względną jednością po wybuchu wojny w Ukrainie. Rozszerzenie powinno, zdaniem przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela do 2030 roku.

Jakie państwa dołączą do Unii Europejskiej?

W pierwszej kolejności będą to państwa ze statusem kandydata do Unii Europejskiej, czyli Ukraina i Mołdawia. W następnej kolejności prawdopodobnie Gruzja. Choć w przedbiegach czekają także kraje bałkańskie: Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północna, Albania, a może także Czarnogóra, jeśli jej sytuacja ulegnie poprawie, w kontekście polityki prowadzonej w Serbii.

Plany polityków UE

Na ten moment politycy Unii Europejskiej zastanawiają się, czy już w grudniu 2023 roku Gruzja otrzyma status kandydata i, czy rozpoczną się rozmowy akcesyjne między Unią Europejską, a Bośnią i Hercegowiną i, czy te rozmowy będą rozszerzone o inne kraje bałkańskie. Wszystko zależy od stopnia praworządności w tych państwach i walki z korupcją.

Najpierw Ukraina musi zmagać się z rosyjską inwazją.

Super Ring - Odc. 5 (Unia Europejska)