W tych wielkopolskich szpitalach odbyło się najwięcej porodów w 2022 roku

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe 3. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (1969 porodów) – za 2021 r. na 2. miejscu z liczbą 2498 porodów

W tych wielkopolskich szpitalach odbyło się najwięcej porodów w 2022 roku. Zobacz ranking NFZ

2023-01-30 11:01

Porodówki w Wielkopolsce. Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował dane dotyczące porodów w 2022 roku. Które porodówki są najbardziej oblegane w woj. wielkopolskim? Ile porodów odbyło się w poprzednim roku? Sprawdź ranking!

Ile porodów w 2022 roku w Wielkopolsce?

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ opublikował ranking najczęściej wybieranych przez pacjentki porodówek w regionie. Wynika z niego, że w 2022 roku w Wielkopolsce odbyło się 29 872 porodów. To około 3 tysiące porodów mniej niż w 2021 roku. Należy jednak pamiętać, że liczba hospitalizacji porodowych nie jest równa liczbie urodzonych w tym okresie dzieci, ponieważ nie uwzględnia np. ciąż mnogich.

W pierwszym kwartale ubiegłego roku liczba ta wynosiła 7,2 tys., na półrocze było ich łącznie 14,9 tys., a po trzecim kwartale – 23 tys.

Gdzie najwięcej porodów w Wielkopolsce?

Patrząc przez pryzmat subregionów – najwięcej hospitalizacji porodowych w ubiegłym roku zanotowano w subregionie poznańskim - około 16,5 tys. Wpływ na to ma przede wszystkim liczba ludności w tym subregionie i obecność w nim największych porodówek w Wielkopolsce.

Na drugim miejscu plasuje się z liczbą 5,6 tys. porodów subregion kaliski. Trzeci jest subregion leszczyński – odebrane 3172 porody, czwarty koniński – 2644, a ostatni pod tym względem jest subregion pilski z liczbą około 2 tys. porodów sprawozdanych przez tamtejsze szpitale.

– W ciągu roku powstaje wiele rankingów, które według różnych kryteriów i metod oceniają porodówki w Wielkopolsce. Jak widać jest taka potrzeba, ale to ranking oparty o liczbę porodów w najbardziej obiektywny sposób pokazuje rzeczywiste wybory przyszłych mam. Warto też pamiętać, że większa liczba porodów odebranych w danym szpitalu, to jednocześnie bardziej doświadczona kadra – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

– Cieszę się, że nasze cykliczne zestawienie ma już w regionie określoną renomę. Świadczy o niej liczba publikacji powstałych na jego bazie, pytania dziennikarzy o to, kiedy pojawi się kolejny ranking, a także zaciekawienie, jakie on budzi – również wśród dyrekcji i personelu ujętych w nim szpitali. Nam pozwala również na regularną obserwację pracy każdego z oddziałów - dodaje.

Ranking 10. największych porodówek w Wielkopolsce w 2022 r.

Jak prezentuje się zestawienie szpitali najczęściej wybieranych przez kobiety w Wielkopolsce? Na podium doszło do zmian w stosunku do 2021 roku. Oto 10 placówek z największą liczbą sprawozdanych porodów oraz informacje o miejscu zajętym przez nie w 2021 r.:

Olsztyn. Policyjna eskorta taksówki. Kobieta miała zaawansowane bóle porodowe