Brud może zniszczyć wakacyjny czas
Polacy jeśli chodzi o kierunki wakacyjnych wyjazdów, najczęściej wybierają takie z dostępem do wody. Bałtyk i inne europejskiego morza dominują wśród naszych rodaków. Najczęściej martwimy się pogodę, czy lokalną kuchnię. Warto jednak zwrócić uwagę na czystość w danym miejscu. W Polsce jest naprawdę przyzwoicie, nasze ulice prezentują się naprawdę solidnie. Coraz lepiej wygląda w tym elemencie również gastronomia czy hotele. A co się dzieje za granicą? Są miejsca gdzie bywa z tym różnie, ale znajdziemy też kraje, które stawiają sobie czystość na pierwszym miejscu.
Znamy najczystszy kraj na świecie
Czystość ulic nie jest łatwym do mierzenia elementem. Dużo zależy od zagęszczenia ludności. Liczni turyści mogą utrudnić lokalnym władzom pilnowanie porządku. Z tematem postanowili się jednak rozprawić badacze z Yale University i Columbia University, którzy wspólnie opracowali system oceny czystości i przyjazności dla środowiska 180 krajów z całego świata. Naukowcy stworzyli Environmental Performance Index, co możemy tłumaczyć jako indeks efektywności środowiskowej. Sprawdzono 40 wskaźników, w 11 obszarach. Skupiono się na witalności ekosystemu i kondycji samego środowiska. Tak prezentuje się ranking:
- Dania - 77,9 EPI,
- UK - 77,7,
- Finlandia - 76,5,
- Malta - 75,2,
- Szwecja - 72,7,
- Luksemburg - 72,3,
- Słowenia - 67,3,
- Austria - 66,5,
- Szwajcaria - 65,9,
- Islandia - 62,8.
Zwyciężyła Dania, która jest znana z efektywnego systemu oczyszczania ścieków czy zrównoważonego rozwoju. Na turystów czekają ekologiczne hotele, a nawet taka żywność!
Co wpływa na czystość kraju?
Wiele czynników, które sprowadzają się do efektywności w wykorzystywaniu zasobów. Wpływa to na ekologię i inne aspekty. Danię wyróżniają liczne czynniki życia codziennego, które są zorganizowane w taki sposób, aby miały możliwie niski negatywny wpływ na środowisko.
Finlandia świetnie wykorzystuje odnawialne źródła energii. Szwecja zachowuje ogromne tereny leśne, przy jednoczesnym korzystaniu z ekologicznych źródeł energii i niskiemu zanieczyszczeniu powietrza.