Mieszkańcy Poznania przygotowują się na 1 listopada. Dlatego odwiedziliśmy największy cmentarz w Poznaniu, by porozmawiać z mieszkańcami o coraz intensywniej prowadzonych porządkach na Wszystkich Świętych, a także by udać się do miejsc spoczynku znanych sportowców. Koniecznie sprawdźcie efekty naszej wyprawy.
Polecany artykuł:
„Bombardier” - Edmund Białas
Ten niezwykły przydomek Edmund Białas zyskał nie bez przyczyny! Ten piłkarz był niezwykle wierny niebiesko-białym barwom, w klubie spędził 60 lat, najpierw jako piłkarz, a później jako trener. W 1972 roku wprowadził Lecha do Ekstraklasy - informuje lechpoznan.pl.
Jak dowiadujemy się z serwisu Lecha Poznań, Białas słynął z niezwykle silnego uderzenia z obu nóg, a dodatkowo miał też znakomitą technikę strzału. Mało tego! Edmund był pierwszym piłkarzem Lecha, który dołączył do reprezentacji Polski.
Edmund Białas zmarł 24 lipca 1991 roku.
Obu wybitnych piłkarzy Lecha, pochowano na Cmentarzu Komunalnym nr 2 Junikowo w Poznaniu. Tak wyglądają ich nagrobki.
Polecany artykuł:
„Boiskowy Diabeł” - Teodor Anioła
Tak nazywają Teodora Anioła, kibice Lecha Poznań. Urodził się w 1925 roku. Mieszkał na Dębcu. Wojna wybuchła gdy miał 14 lat, co oczywiście wpłynęło na jego piłkarski rozwój. Jednak wyjątkowa kariera Teodora świadczy o tym, że miał niespotykany talent – relacjonuje serwis lechpoznan.pl.
Jak się okazuje, w futbol uczył się grać właściwie sam. Chętnie występował w niezorganizowanych rozgrywkach, bo do klubu piłkarskiego pod oko szkoleniowców trafił dopiero w 1945 roku, jako dwudziestolatek. Był to rzecz jasna Kolejowy KS, który tworzył się z ekipy Dębiec, występującej w nieformalnych mistrzostwach Poznania i stał się spadkobiercą Kolejowego Przysposobienia Wojskowego Poznań – dzisiejszego Lecha, czytamy w serwisie. Teodor Anioł jest ósmym snajperem w całej historii polskiej ligi i trzykrotnym jej królem strzelców!
Teodor Anioł zmarł 10 lipca 1993 roku.