Drugie życie zniczy!
Bez wątpienia, warto dbać o środowisko. Jednym z takich przykładów jest bez wątpienia recykling i ponowne wykorzystywanie różnorakich produktów. Zwłaszcza w takie dni, jak 1 listopada, gdy na cmentarzach tworzą się tony śmieci. Dlatego zamiast sztucznych kwiatów, czy wiązanek, używajmy piękniejszych, ale naturalnych, żywych kwiatów i elementów tworzących wieńce. Warto jest też zamiast plastikowych zniczy, które są mniej trwałe i podatne na ciepło ognia użyć zniczy szklanych, które mogą posłużyć nam przez kilka lat. Wtedy wystarczy wymieniać jedynie wkłady, segregując je w odpowiedni sposób.
Jak korzystać z darmowych zniczy?
Duże miasta, takie jak Poznań oferują swoim mieszkańcom możliwość skorzystania z darmowych zniczy. Wiadomo, że nie każdego jest stać na czasem dość drogi wydatek, stąd są takie miejsca na cmentarzach. Poza tym jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, gdyż prowadzimy do recyklingu. W Poznaniu takie zniczodzielnie możemy znaleźć m.in. na cmentarzach na Miłostowie, Junikowie, czy Naramowicach.
Jak prawidłowo segregować znicze? Radzi Miasto Poznań!
Na stronach internetowych Miasta Poznań możemy przeczytać wskazówki, jak prawidłowo segregować znicze. - plastikowe wkłady do zniczy, sztuczne kwiaty i wstążki, znicze ceramiczne, doniczki po kwiatach, uszkodzone szklane znicze - należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane (trafią do Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych jako paliwo alternatywne); szklane znicze, które są w dobrym stanie, można zostawić w zniczodzielni do ponownego wykorzystania; ozdoby i znicze na baterie powinny trafić na Gratowiska, albo do punktów odbioru elektroodpadów, baterie należy wyrzucić osobno do przeznaczonych na nie pojemników; rośliny doniczkowe, kwiaty cięte i trawa - powinny trafić do pojemników na bioodpady (staną się składnikiem kompostu), należy wyrzucić je bez ziemi i bez doniczek - czytamy w komunikacie Miasta Poznań na ich stronie internetowej. Pamiętajmy o tym, by też o nas w przyszłości pamiętano dobrze!