WOŚP zagrał w Poznaniu po raz 29.

i

Autor: Poznan.pl

Wielka Orkiestra zagrała w Poznaniu - już po raz 29.

2021-02-01 7:28

Jak co roku setki wolontariuszek i wolontariuszy wyszły na ulice Poznania, by zbierać do puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Razem z nimi kwestował Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. To był prawdziwy finał z głową - przestrzegano zasad bezpieczeństwa, a większość finałowych wydarzeń odbyła się online.

Sztab Ławica: gra miejska i atrakcje w całym mieście

W samo południe na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczął się "Rowerowy Zawrót Głowy", tradycyjnie organizowany przez Rybczyński Team. W maratonie mogli w tym roku wziąć udział tylko licencjonowani zawodnicy. Kilometry dla WOŚP kręcił również prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. 

Równocześnie na poznańskie ulice wyjechał Sztabowóz - multimedialna ciężarówka sztabu Ławica, w którym za muzykę odpowiedzialny był DJ Alfik, a konferansjerami byli znani  poznańscy dziennikarze muzyczni. To nie jedyny wyjątkowy samochód, jaki pojawił się w niedzielę w Poznaniu - od godziny 12:00 do 15:00 po głównych ulicach miasta przejeżdżały kluby miłośników różnych marek motoryzacyjnych. 

Przez cały dzień na ulicach widać było wolontariuszki i wolontariuszy z charakterystycznymi puszkami. Pieniądze dla WOŚP zbierał również prezydent Poznania. - Kwestowanie dla WOŚP na ulicach Poznania jest zawsze bardzo budujące - podkreślał Jacek Jaśkowiak. - Widok uśmiechniętych mieszkańców, którzy potrafią otworzyć swoje serca i portfele na potrzeby innych to ogromna radość. Dziękuję poznaniakom i poznaniankom za wszystkie datki oraz liczne gesty serdeczności. Jesteście wspaniali!

Prezydent Poznania wziął też udział w turnieju szachowym, który przez cały dzień rozgrywany był online na internetowej platformie lichess.org. Cały dochód z turnieju zostanie przekazany na WOŚP.

Na stadionie miejskim stanął Marathon Food Truck Drive-In, czyli największy food truck Europy. Za wrzut do puszki głodni poznaniacy mogli dostać się do food trucka i kupić smaczne jedzenie. Dla tych, którzy nie chcieli wsiadać do samochodu, czekała gra miejska - "Znajdź serce w Poznaniu". W kilku miejscach miasta wolontariusze sztabu "Ławica" umieścili 6 serc - każdy, kto sfotografował je wszystkie, mógł liczyć na słodkie upominki. 

29. finał WOŚP w Poznaniu!

Politechnika Poznańska i licytacje

Dużo działo się także na Politechnice Poznańskiej, skąd od południa transmitowano eFINAŁ. To właśnie tamtejszemu sztabowi mieszkańcy miasta zawdzięczają również rozmieszczone w różnych częściach Poznania wystawy zdjęć poświęcone poprzednim finałom. Na scenie w budynku uczelni zagrały lokalne kapele, nie zabrakło też występów magików, pokazów zumby i wywiadów z gośćmi. Jednym z nich był Jacek Jaśkowiak, który wspominał początki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- W pierwszych edycjach starałem się wspierać Orkiestrę, tak jak większość Polaków - mówił. - Cieszyłem się, że powstała taka inicjatywa, że ktoś zbiera pieniądze na tak szczytne cele. Po jakimś czasie ta mobilizacja dobroczynności stała się już naszą polską tradycją - angażowałem się w nią wówczas aktywnie. Odkąd jestem prezydentem, staram się przeznaczać na aukcję WOŚP ważne przedmioty, które mogą być atrakcyjne dla licytujących. 

Światełko do nieba

Kulminacją wszystkich wydarzeń niedzielnego finału było Światełko do nieba. W tym roku światła w kształcie serca zapłonęły na dziedzińcu urzędu miasta przy placu Kolegiackim.

- Dziękuję organizatorom poznańskiego finału oraz wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w piękne dzieło Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pracując jako wolontariusze, licytując przedmioty na aukcjach czy też przekazując pieniądze do puszek - mówił Jacek Jaśkowiak. - Jestem tym naprawdę poruszony, bo poza pomocą dla małych pacjentów, orkiestra daje nam coś jeszcze - poczucie wspólnoty, którego potrzeba w dzisiejszym podzielonym społeczeństwie jest ogromna.

Podczas światełka do nieba prezydentowi Poznania towarzyszyli nie tylko wolontariusze ze sztabu Ławica, ale również posłowie na Sejm RP: Joanna Jaśkowiak i Adam Szłapka, a także Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta oraz Małgorzata Ostrowska. 

- Wszyscy razem zrobiliśmy rzeczywiście coś fajnego - podkreśliła wokalistka. - I bardzo się cieszę, że daliśmy radę!

Do godziny 20 w całej Polsce podczas 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano ponad 82,3 mln zł - to więcej niż w poprzednim roku. Ostateczny wynik tegorocznej zbiórki będzie znany dopiero, kiedy zakończą się aukcje internetowe. W ciągu poprzednich 28 finałów Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,3 mld PLN oraz kupiła ponad 65 200 urządzeń.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!