Centrum Powiadamiania Ratunkowego

i

Autor: gov.pl

Wydarzenia

Wielkopolanie niepotrzebnie wydzwaniają na numer 112? Oto rekordziści

2025-02-13 10:44

Prawie dwa miliony połączeń odebrało poznańskie centrum powiadamiania ratunkowego w zeszłym roku. Czy wszystkie z nich były uzasadnione. Operatorzy nie mają łatwej pracy. Niestety, wiele dzwoniących osób im tę pracę wręcz utrudnia.

Ile razy mieszkańcy Wielkopolski wydzwaniają na numer 112?

Do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu rocznie wpływa prawie 2 milionów połączeń. W miejscu tym pracuje 116 osób, jednak docelowo ma być ich kilka więcej. - Na zmianie dziennej pracuje około 20-25 operatorów. Na zmianie nocnej mniej, około 18 - 20. Siłą rzeczy tych zgłoszeń w nocy jest mniej i tutaj na operatora na zmianie nocnej przypada około 100 połączeń, natomiast na zmianie dziennej 150 - mówi nam Jarosław Teśluk, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu.

Z wszystkich połączeń można powiedzieć, że około 60 do 70% są to zgłoszenia kwalifikowane jako fałszywe. Mogą to być głuche połączenia, mogą to być połączenia niezasadne. W tym są oczywiście też jakieś niewłaściwe zachowania ze strony osób zgłaszających, jakieś żarty. Na szczęście nie jest to jakiś duży procent wszystkiego.

- Pozostałe zgłoszenia, czyli około 30 do 40% połączeń, które odbierze operator numerów alarmowych to są już zgłoszenia zasadne, które są następnie wysyłane drogą teleinformatyczną do służb ratunkowych. Operator wypełnia taki formularz elektroniczny, który jednym kliknięciem jest w stanie wysłać od razu na biurko do strażaka, do ratownika, do policjanta - dodaje Jarosław Teśluk. Czego najczęściej dotyczą te zasadne zgłoszenia? Mniej więcej połowa wszystkich zgłoszeń zasadnych trafia do Państwowego Ratownictwa Medycznego, druga połowa trafia do Policji, natomiast do Straży Pożarnej wysyłanych jest około 5% do maksymalnie 7% wszystkich zdarzeń.

Te osoby są rekordzistami! Dzwonili na numer alarmowy rekordową ilość razy!

Niestety, osób które bezzasadnie wydzwaniają na numer alarmowy trochę jest. - Centra powiadamiania ratunkowego istnieją mniej więcej od 2012 roku i analizując dane statystyczne na przestrzeni lat, liczba tych zgłoszeń niezasadnych spada. Co prawda o jedną dziesiątą, o pół procenta rocznie, ale jednak spada - mówi Jarosław Teśluk.

Dwa lata temu dwie osoby z terenu województwa wielkopolskiego wygenerowały 25 tysięcy połączeń na numer alarmowy w poznańskim centrum. Było to 2% rocznego ruchu. Wiele osób może zapytać - czy to w ogóle możliwe? - Jeżeli ktoś siedzi z telefonem w ręku i generuje połączenie za połączeniem, to jest to możliwe. Mamy osoby, które potrafiły około tysiąca razy zadzwonić w ciągu jednej zmiany operatora. Operator pracuje przez 12 godzin - dodaje Jarosław Teśluk. 

112 służy ratowaniu życia i zdrowia, warto o tym pamiętać decydując się na wybranie tego numeru. Korzystajmy więc z tego numeru bardzo rozsądnie.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Poznań Radio ESKA Google News
Autor: