prezerwatywa i pomnik w Koninie

i

Autor: Canva / Google Street View zdjęcie poglądowe

Ciekawostki

Wielkopolanin zrewolucjonizował rynek prezerwatyw! Z jego wynalazku korzystamy do dzisiaj

2024-06-13 12:15

Antykoncepcja to wynalazek starożytny. Jednak przez wiele setek lat było to rozwiązanie nieskuteczne i niekomfortowe. Dopiero 112 lat temu w tej kwestii zaszły zmiany. I to wszystko wydarzyło się dzięki polsko-niemiecko-żydowskiemu wynalazcy urodzonemu w Wielkopolsce. 141 lat temu w Koninie przyszedł na świat Israel From (znany później jako Juliusz Fromm).

Urodził się w Koninie. Stworzył współczesną prezerwatywę

Telewizja, komputer i internet to niewątpliwie najważniejsze wynalazki XX wieku. Jednak także jednym z nich jest także prezerwatywa lateksowa. Jej wynalazca Juliusz Fromm, wynalazca niemiecko-polsko-żydowskiego pochodzenia, mało kto wie, że urodził się w wielkopolskim Koninie!

Od jelit zwierząt do lateksu

Przez lata prezerwatywy (o ile były dopuszczane publicznie, przez sprzeciw Kościoła) były produkowane ze zwierzęcych jelit. Dopiero w 1912 roku Juliusz Fromm na fali zmian w seksualności Europejczyków postanowił opatentować lateksową, bezszwową prezerwatywę. Była to alternatywa wynalezionych pod koniec XIX wieku prezerwatyw z grubej gumy Goodyeara.

Pomnik Fromma w Koninie

Na Placu Zamkowym stoi okazały pomnik upamiętniający Juliusza Fromma w Koninie. Dla wielu przypomina kształtem męskie przyrodzenie. Przez to 13 lat temu odbył się komentowany szeroko happening z nałożeniem dużej prezerwatywy na ten pomnik. W 2019 roku odbyła się w Muzeum Okręgowym w Koninie pierwsza w Polsce wystawa związana z Juliuszem Frommem. Więcej o najpopularniejszym "dziecku" Konina możemy dowiedzieć się z TikToka konta robimypodroze.pl.

Zobaczcie to nagranie

Zobaczcie wspomnienia z lat 90.

Para uprawiała seks w centrum Gorzowa. Wstyd to mało powiedziane!

Nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Sprawdź, jak dobrze znasz wynalazki XX wieku [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
W którym roku zaprezentowano pierwszy komputer?