"Wilki są w okolicach Poznania już od kilku lat. Ich obecność jest naturalna" - uspokajają specjaliści. Spora ich grupa jest na przykład w Puszczy Zielonka. Są chronione, co powoduje, że ich liczba zwiększa się.
- Są zwierzętami terytorialnymi. Młode wilki szukają sobie nowego miejsca dla ich stada, które chcą zbudować i wędrują. Wędrują coraz dalej i rekolonizowały już całą Polskę
mówi nam doktor inżynier Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. I dodaje, że wilki żywią się dzikimi zwierzętami. Jeśli będą miały dostęp do zwierząt gospodarskich czy psów, mogą je upolować. Wilki wędrują najczęściej na przełomie zimy i wiosny, przez co łatwo można je zobaczyć. To nie znaczy, że są dla ludzi groźne.
- Te zwierzęta, które można zobaczyć bliżej zabudowań, są w trakcie wędrówki i pewnie wystraszyły się tak samo mocno jak my, gdy zastał je dzień blisko ludzi. Najlepiej nic nie robić i poczekać jak same odejdą.
Jeśli wilki są w naszej okolicy, zamykajmy na noc zwierzęta gospodarskie i psy. Jeśli wychodzimy do lasu, nasze czworonogi muszą być na smyczy.