Projekt Fest Fyrtel ma na celu poznanie i zdefiniowanie charakteru poznańskich osiedli śródmiejskich, a także opisanie tego, co w nich wyjątkowe i niepowtarzalne. Na chętnych czekają trzy z nich: Jeżyce, Łazarz i Wilda. O ich przeszłości i współczesności będzie można posłuchać opowieści, które odwołują się do głosu mieszkańców. Fyrtle posiadają charakterystyczne dla siebie miejsca i osobliwości, jednak wiele także je łączy.
Łazarz
Ten rejon Poznania łączy w sobie wystawną wielkomiejskość z żywiołowym charakterem dawnych przedmieść. Jego podstawa to ulica Głogowska, niegdyś reprezentacyjna arteria, której powoli przywraca się skalę przyjazną mieszkańcom. Wystawne, bogate kamienice i śmiałe rozwiązania architektoniczne tworzą nostalgiczny klimat dzielnicy. Od przeszło stulecia na Łazarzu odbywają się rozmaite targi - znajdują się tam sztandarowe Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Wycieczka po Łazarzu odbędzie się 11 września, o godz. 16:00, start przed bramą nr 9 MTP (ul. Głogowska 14).
Wilda
Posiada najbardziej reprezentacyjny z poznańskich rynków śródmiejskich. To tam do dziś stoją monumentalne gmachy użyteczności publicznej i pięknie zdobione, wielkomiejskie kamienice. Koncepcja przestrzenna północnej części fyrtla wyszła spod ręki wybitnego urbanisty przełomu XIX i XX wieku, Josefa Stübbena. Faktycznym handlowym centrum dzielnicy stał się Rynek Wildecki, na którym spotykali się przedstawiciele wszystkich warstw społecznych. To tam powstały dwa największe zakłady w mieście - ZNTK i HCP. W parze z ich rozwojem szedł postęp techniczny.
Przechadzkę zaplanowano na 18 września, o godz. 16:00, spacer rozpocznie się przy budynku dawnego szpitala św. Łazarza (róg ul. Niedziałkowskiego i Górnej Wildy).
Jeżyce
Jeżyce zmieniały się stopniowo lub rewolucyjnie, jak w pamiętnym czerwcu 1956 roku, gdzie rozegrały się najbardziej zacięte walki poznańskich robotników z komunistycznym reżimem. To tam powstał pierwszy poznański dworzec kolejowy, ogród zoologiczny i zajezdnia tramwajowa. Dzielnica rozwijała się też przedsiębiorczo, Na tym terenie otwierano najróżniejsze zakłady przemysłowe. Jeżyce jako pierwsza podpoznańska gmina miały wytyczoną nową siatkę ulic z rynkiem, będąc tym samym wzorem dla Wildy i Łazarza.
Spacer po Jeżycach odbędzie się 26 września o 16:00, miejsce zbiórki: dziedziniec przy Bałtyku (od strony ul. Zwierzynieckiej).