Gdzie najchętniej rodzą Wielkopolanki? Ranking 2023

i

Autor: pixabay.com/Sanjasy

NFZ

"Wskazówka dla przyszłych mam". Gdzie najchętniej rodzą Wielkopolanki w 2023 roku? [LISTA]

2023-08-09 14:35

Wielkopolski NFZ podsumował pierwsze półrocze 2023. W regionie odebrano 13,5 tys. porodów. Ponad połowa miała miejsce w Poznaniu. Gdzie najchętniej rodzą Wielkopolanki? Sprawdziliśmy.

Dane o porodach 2023. Ile porodów w Wielkopolsce w 2023 roku? Gdzie najwięcej porodów w Wielkopolsce?

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ podał, że przez pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku w 31 oddziałach położniczo-ginekologicznych w Wielkopolsce odebranych zostało 13,5 tys. porodów. - Patrząc przez pryzmat subregionów, ponownie najwięcej porodów odebrano w najbardziej zaludnionym subregionie poznańskim, gdzie działa 12 porodówek, z czego cztery w samym Poznaniu. Wśród nich jest wielkopolski lider, prowadzący jedną z największych porodówek w Polsce, czyli Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny przy ul. Polnej w Poznaniu. W dodatku na dziesięć największych oddziałów porodowych w Wielkopolsce – połowa znajduje się w subregionie poznańskim. Wszystko to sprawia, że w pierwszym półroczu 2023 r. na jego terenie odebrano 7,5 tys. porodów – podkreślił Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ.

Na drugim miejscu pod tym względem znalazł się subregion kaliski z niemal 2,6 tys. porodów – na tym terenie działa siedem porodówek. Trzeci jest natomiast subregion leszczyński, gdzie szpitale odnotowały 1,4 tys. porodów. Działają tam cztery porodówki.

Na czwartym miejscu znalazł się subregion koniński z liczbą ponad 1,1 tys. porodów (cztery porodówki), zaś na piątym - subregion pilski, gdzie porodów było niecałe 900. Działają w nim cztery oddziały porodowe, ale działalność tego w Szpitalu w Złotowie jest obecnie zawieszona.

Gdzie najchętniej rodzą Wielkopolanki? Ranking 2023

W zestawieniu dziesięciu najczęściej wybieranych przez pacjentki oddziałów trzy pierwsze ponownie znajdują się w Poznaniu to: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (2723 porody), SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (958 porodów), Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (831 porodów). Oznacza to zamianę na miejscach numer 2 i 3. Szpital przy ul. Polnej w Poznaniu w 2022 roku był największą porodówką w Polsce.

Kolejne miejsca zajęły: ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (798 porodów), Szpital Wojewódzki w Poznaniu (696), Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Jana Jonstona w Lesznie (608), Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (511), Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (476), Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (449), SPZOZ w Wolsztynie i Szpital Specjalistyczny w Pile – po 403 porody. - Między czwartym a dziewiątym miejscem nie ma zatem żadnych zmian w stosunku do ostatniego zestawienia - zauważa Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu.

Te porodówki w Wielkopolsce przyciągają najwięcej przyszłych mam z innych powiatów. Lista

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ podał, że wśród szpitali, które najczęściej przyciągają mieszkanki innych powiatów wybija się Szpital w Pleszewie. - W powiecie pleszewskim liczba porodów na 10 tys. mieszkańców od stycznia do czerwca 2023 r. wynosiła 36 (we wszystkich szpitalach w Wielkopolsce odebrano 221 porodów od mieszkanek powiatu pleszewskiego). Biorąc pod uwagę liczbę porodów w pleszewskim szpitalu to na 10 tys. mieszkańców przypadło ich 77. Wśród pacjentek pleszewskiego szpitala 34 proc. stanowiły kobiety z powiatu pleszewskiego. Ponad 40 proc. to mieszkanki Kalisza lub powiatu kaliskiego, a po około 10 proc. – ostrowskiego i jarocińskiego – podano.

Wskazano także, że pozytywną tendencję widać również w przypadku Szpitala w Wolsztynie. W powiecie wolsztyńskim – jak podano - na 10 tys. mieszkańców w pierwszym półroczu przypadały 43 porody, natomiast w przeliczeniu na szpital – 71. Niemal połowa przyjętych pacjentek była z powiatu wolsztyńskiego, ponad 30 proc. z nowotomyskiego (w tamtejszym szpitalu nie funkcjonuje porodówka), a 16 proc. z grodziskiego. Około 20 porodów więcej, niż wynikałoby to z liczebności powiatu, odbierały jeszcze Szpitale w: Śremie, Międzychodzie, Środzie Wielkopolskiej i Kępnie. W Śremie połowa rodzących to mieszkanki powiatu śremskiego, około 20 proc. – poznańskiego, 15 proc. – kościańskiego, a co dziesiąta – grodziskiego.

- Szpital w Międzychodzie przyjmował głównie kobiety z powiatów: międzychodzkiego (76 proc.) i szamotulskiego (14 proc.). Porodówka w Środzie Wielkopolskiej poza mieszkankami powiatu średzkiego (53 proc.) przyjęła dużo przyszłych mam z Poznania i powiatu poznańskiego (niemal 30 proc.), a niemal co dziesiąta mieszka na co dzień w powiecie wrzesińskim. Z kolei Szpital w Kępnie przyjmuje przede wszystkim rodzące z powiatu kępińskiego i ostrzeszowskiego – podał NFZ.

Wskazał także, że na kilku przykładach widać, że nie samo istnienie porodówki i wielkość powiatu decydują o popularności lokalnego oddziału. Znacząco ujemny bilans liczby odebranych porodów w odniesieniu do liczby mieszkańców odnotowano w przypadku szpitali: w Gostyniu (-20 odebranych porodów względem ich liczby na 10 tys. mieszkańców powiatu), Kaliszu (-17 porodów licząc razem Kalisz i powiat kaliski), Szamotułach (-15), Kościanie (-13) czy Turku (-10).

Ranking wielkopolskich porodówek. "Wskazówka dla przyszłych mam"

- Po raz kolejny prezentujemy ranking wielkopolskich porodówek. Obejmuje on dane za pierwsze półrocze 2023. Cieszę się, że nasze zestawienia są tak popularne wśród mediów, ale przede wszystkim pacjentek, które przygotowują się do porodu. Ten ranking różni się od poprzednich tym, że spojrzeliśmy pod nieco innym kątem, że uwypuklić inne dane - tłumaczy nam Agnieszka Pachciarz. Stąd też wskazania co do siły przyciągania danej porodówki wśród kobiet z innych powiatów.

Zdaniem dyrektor WOW NFZ zestawienia się wskazówką dla przyszłych mam.

Zobaczcie podsumowanie 2022 roku. W tych wielkopolskich szpitalach odebrano najwięcej porodów.