Zbliża się jeden z ważniejszych dla Polaków okresów - Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Na cmentarzach już od kilku dni obserwuje się wzmożony ruch tych, którzy chcą uprzątnąć groby bliskich zmarłych. To dobry czas, aby przypomnieć, co należy zrobić z odpadami po sprzątaniu pomników. W jaki sposób prawidłowo pozbyć się zniczy oraz wiązanek?
Wszystkich Świętych: Gdzie wyrzucić stare znicze i wiązanki?
Znicze i kwiaty, których chcemy się pozbyć podlegają takiej samej segregacji jak wszystkie inne odpady. Warto o tym pamiętać i nie wrzucać wszystkich do jednego "worka". Już same elektryczne znicze nie mogą znajdować się tam, gdzie plastikowe, wypalone wkłady. W jaki więc sposób prawidłowo segregować cmentarne odpady po sprzątaniu na nagrobkach?
- Plastikowe wkłady do zniczy, sztuczne kwiaty i wstążki, znicze ceramiczne, doniczki po kwiatach, uszkodzone szklane znicze - należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane (trafią do Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych jako paliwo alternatywne).
- Szklane znicze, które są w dobrym stanie - można je zostawić w zniczodzielni do ponownego wykorzystania.
- Rośliny doniczkowe, kwiaty cięte i trawa - powinny trafić do pojemników na bioodpady (staną się składnikiem kompostu), należy wyrzucić je bez ziemi i bez doniczek.
- Ozdoby i znicze na baterie - powinny trafić na Gratowiska, albo do punktów odbioru elektroodpadów, baterie należy wyrzucić osobno do przeznaczonych na nie pojemników.
Okres Wszystkich Świętych to także czas wzmożonego ruchu na cmentarzu jak i poza nim. Warto więc w tym dniu wybrać się komunikacją publiczną na cmentarz. Jak dojechać na cmentarze w Poznaniu komunikacją miejską w okresie Wszystkich Świętych. Poniżej najważniejsze informację:
Polecany artykuł:
Jak wyglądają poznańskie cmentarze przed 1 listopada? Zobacz w naszej galerii!