To prawdziwa gratka dla miłośników historii! Tłok pieczętny klasztoru cystersów w Wągrowcu z 1746 r. to nowy nabytek Archiwum Państwowego w Poznaniu. Zabytek udało się kupić od prywatnego kolekcjonera z Czech. Tłok został wykonany dla konwentu wągrowieckiego w związku z wprowadzeniem zmian prawno-administracyjnych w klasztorze w 1744 r., a zatwierdzonych przez opata generalnego w 1745 r.
Wizerunek napieczętny przedstawia Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem na lewym ramieniu, stojącą w portalu, po bokach którego widnieją ornamenty okuciowe. Pod przedstawieniem znajduje się tarcza herbowa z podłożoną pod niej tabliczką. Inskrypcja umieszczona pomiędzy dwoma potrójnymi otokami (prostym – roślinnym – prostym) głosi: SIGILLUM CONVENTVS – VAGROVENCENSIS. Drewniany uchwyt tłoczony
informuje Archiwum Państwowe w Poznaniu. Tłok jest ciekawym i cennym zabytkiem dla Wielkopolski.
Tego typu pieczęcie, zachowane w tak dobrym stanie, należą do nielicznych wyjątków na rynku antykwarycznym i kolekcjonerskim. Jego zakup jest cennym uzupełnieniem, znajdującego się już zbioru typariuszy w zasobie naszej placówki, w której – co warto w tym miejscu podkreślić – przechowywany jest najstarszy dokument w polskich archiwach państwowych, związany z okolicami Wągrowca, czyli fundacja klasztoru cystersów w Łeknie koło Wągrowca z 1153 roku, a który został w 2016 r. wpisany na Krajową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata.
Zabytek udało się pozyskać dzięki wsparciu władz Gminy Wągrowiec i Miasta Wągrowiec, a także dzięki pomocy specjalistów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.