z regionu

Wyróżnienie dla Wągrowca. Otrzymał on Znak Dziedzictwa Europejskiego

2024-04-22 12:04

Wielkie wyróżnienie dla Krajobrazu Cysterskiego Łekno/Wągrowiec. Otrzymał on Znak Dziedzictwa Europejskiego. Kilka dni temu w Antwerpii odbyła się specjalna uroczystość. Co to dokładnie oznacza? Piszemy o tym w poniższym artykule.

Wyróżnienie dla wielkopolskiej gminy. Otrzymała ona Znak Dziedzictwa Europejskiego

Decyzją Komisji Europejskiej Znak przyznano 17 krajobrazom pocysterskim z pięciu krajów europejskich, które uczestniczą w projekcie Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę. Polskę w projekcie reprezentuje Gmina Wągrowiec i Miasto Wągrowiec, a koordynatorem działań jest Muzeum Regionalne w Wągrowcu.

- Po pięciu latach intensywnej współpracy z międzynarodowymi partnerami, w ramach której wykonano inwentaryzację cysterskiego krajobrazu kulturowego, stworzono łekneńsko-wągrowiecką część Europejskiego Wędrownego Szlaku Cysterskiego i napisano wniosek do Komisji Europejskiej nasze działania zostały docenione i nagrodzone - przyznaje Kamila Kłos z Urzędu Gminy Wągrowiec.

Komisja Europejska potwierdziła tym samym wybitną rolę cystersów w integracji europejskiej. - Dostrzega wyjątkową inicjatywę o przyszłościowym potencjale w nowoczesnej sieci Cisterscapes. W rezultacie obszary z zachowanymi elementami krajobrazu cysterskiego zyskują zasłużone międzynarodowe uznanie jako najważniejsze obiekty europejskiego dziedzictwa - dodaje Kamila Kłos.

Warto podkreślić, że Unia Europejska co dwa lata przyznaje wyróżnienie obiektom historycznym i kulturowym, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy lub rozwoju wartości stanowiących fundament integracji europejskiej. Tym samym Wągrowiec znalazł się w gronie 60 wyróżnionych miejsc w Europie i zaledwie 6 w Polsce.

- To ogromne wyróżnienie i sukces dla naszej Gminy oraz całej sieci współpracy Cisterscapes, ale również dla Polski, które otwiera dla naszego dziedzictwa kulturowego możliwość promowania go na poziomie europejskim, nawiązywania współpracy międzynarodowej, a także pozyskiwania dofinansowań - tłumaczy urzędniczka.

Uroczyste wręczenie Znaku Dziedzictwa Europejskiego

17 kwietnia 2024 r. w Antwerpii krajobraz cysterski Łekno/Wągrowiec otrzymał Znak Dziedzictwa Europejskiego w ramach międzynarodowej sieci współpracy "Cisterscapes - krajobrazy łączące Europę", której partnerem jest Gmina Wągrowiec i miasto Wągrowiec dzięki umowie podpisanej przez Wójta Przemysława Majchrzaka I Burmistrza Jarosława Berendta.

W uroczystości uczestniczyły osoby zaangażowane w realizację projektu: koordynator Małgorzata Kranc-Rybczyńska dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, Marcin Moeglich historyk, Danuta Karczewska oraz Kamila Kłos pracownik UG Wągrowiec.