WYDARZENIE

XXI Ekumeniczne Święto Biblii w Poznaniu [PROGRAM]

2023-10-12 14:28

Już po raz 21. w stolicy Wielkopolski obchodzone będzie Ekumeniczne Święto Biblii. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi: "Tyś Bóg, który mnie widzi". Na poznaniaków i poznanianki czeka koncert chóru z Mietkiem Szcześniakiem, debata ekumeniczna oraz nabożeństwo.

Święto Biblii w Poznaniu. Kiedy XXI Ekumeniczne Święto Biblii?

XXI Ekumeniczne Święto Biblii w Poznaniu rozpocznie się 16 października i potrwa 4 dni.  Organizuje je Poznańska Grupa Ekumeniczna. 

To kolejny raz, kiedy w Poznaniu będziemy mogli porozmawiać o ważnych sprawach i ponad podziałami - stwierdził Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Dzięki Poznańskiej Grupie Ekumenicznej udowadniamy, że wspólne dyskusje są możliwe, gdy skupiamy się na tym, co nas łączy, a nie na tym, co dzieli. Zachęcam wszystkich poznaniaków i poznanianki do wzięcia udziału w tym wyjątkowym święcie - dodał. 

XXI Ekumeniczne Święto Biblii w Poznaniu - co w programie?

Tegoroczne Ekumeniczne Święto Biblii rozpocznie się koncertem chóru Gospel Joy. - Wydarzenie, które jest przed nami, skupia się na Biblii, jej ekumenicznym tłumaczeniu obecnym w Kościołach chrześcijańskich w Polsce - podkreśla ks. superintendent Sławomir Rodaszyński z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej. - Jest przypomnieniem słowa, które Bóg chce posłać w ludzką przestrzeń naszego miasta. "Tyś Bóg, który mnie widzi" - słowa z Księgi Rodzaju mają nam przypomnieć i uzmysłowić, że Bóg jest dostępny, bliski, być może niezrozumiały, ale czy musimy Boga rozumieć? Chcemy, by to słowo rozbrzmiewało w różnych formach - a muzyka jest jego doskonałym nośnikiem - dodał.

Gospel Joy to poznański chór, obecny na polskich i zagranicznych scenach już od 25 lat. W jego repertuarze znajdują się największe hity muzyki gospel, a także własne utwory, wykonywane w języku polskim i angielskim. Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Natalia Niemen, Mate.O, Brian Fentress (USA), Ruth Lynch (Wlk. Brytania), Emma Nichols (USA), Mezo i Sylwia Grzeszczak. W Poznaniu wystąpi w Auli UAM w poniedziałek, 16 października, razem z Mietkiem Szcześniakiem. Wstęp wolny. 

Dzień później, we wtorek, w Bibliotece Raczyńskich będzie można obejrzeć prezentację słowno-muzyczną "Tyś Bóg, który mnie widzi" w reżyserii dr Joanny Kiersztejn. Wystąpią uczniowie Zespołu Szkół Urszulańskich w Poznaniu oraz Karmelitańska Schola Silentium. - Prezentację przygotowała młodzież z różnych wyznań i różnych narodowości - polskiej i ukraińskiej - mówi ks. Tomasz Siuda z Kościoła Rzymskokatolickiego, współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej. - Oprawę muzyczną przygotował Andrii Merkhel, mieszkający obecnie w Poznaniu ukraiński kompozytor młodego pokolenia, który stworzył swoje dzieło specjalnie na tę okazję - wyjaśnił. 

Kulminacją święta będzie Nabożeństwo Słowa, które odbędzie się w środę, 18 października, o godz. 18:30 w kościele pw. św. Marcina. Współprzewodniczyć mu będą bp. Semko Koroza, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP oraz bp. Grzegorz Balcerek z Archidiecezji Poznańskiej. O oprawę muzyczną zadba Schola SNE z Mosiny.

Cykl wydarzeń zakończy debata ekumeniczna "Dlaczego Bóg milczy i jest nieczuły na cierpienie", która odbędzie się w czwartek, 19 października, o godz. 18:00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Udział w niej wezmą bp. Damian Bryl (Kościół Rzymskokatolicki), Włodzimierz Tasak (rektor Wyższego Baptystycznego Seminarium Teologicznego w Warszawie) oraz diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk (Kościół Ewangelicko-Augsburski), a spotkanie poprowadzi dr Joanna Kiersztejn. 

- Debaty, które toczymy obecnie, dotyczą państwa polskiego. Ta, którą zapowiadamy, dotyczy o wiele głębszej kwestii - naszego serca - podkreśla Robert Bożydaj, pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów. - Spróbujemy podczas niej poszukać odpowiedzi na pytanie "dlaczego", które jest w naszych sercach - zachęca. 

Poznańska Grupa Ekumeniczna. Współpraca Kościołów w Poznaniu

Poznańskie Kościoły współpracują już od ponad 40 lat. W 2002 r. współdziałanie przyjęło bardziej zorganizowaną i systematyczną formę - wspólnie przygotowywane są takie wydarzenia jak Ekumeniczne Święto Biblii czy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. 

W skład Poznańskiej Grupy Ekumenicznej wchodzą Kościoły chrześcijańskie Poznania. Są wśród nich te zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE), czyli: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Wspólnota Genesis Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz Kościoły współpracujące z PRE: Kościół Rzymskokatolicki i Kościół Zielonoświątkowy.

XXI Ekumeniczne Święto Biblii jest objęte Honorowym Patronatem Jacka Jaśkowiaka Prezydenta Miasta Poznania oraz Grzegorza Ganowicza, Przewodniczącego Rady Miasta Poznania. 

Niesamowite znalezisko podczas remontu we Wschowie. Zobacz, co znaleziono w wieży kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.