Wydarzenie

Za nami Korowód Dziadów 2025. Zgromadzona publiczność doświadczyła niezwykłego spektaklu! [ZDJĘCIA]

2025-02-22 17:51

W sobotnie popołudnie (22 lutego) poznaniacy doświadczyli nietypowego, lecz pełnego atrakcji widowiska, czyli Korowodu Dziadów. Jeśli nie mogliście uczestniczyć w tym niezwykłym spektaklu, to nic straconego. Klimat wydarzenia powinny oddać nasze zdjęcia!

Korowód Dziadów 2025. Na czym polega tradycja?

Tradycja kolędnicza Dziadów Noworocznych jest nie tylko spektakularnym widowiskiem pełnym humoru i energii, ale przede wszystkim obrzędem o głębokiej symbolice. Historia jest niezwykle długa i bogata, sięga pierwotnych wierzeń. Według zachowanych przekazów Dziady miały pomóc w przejściu miedzy starym a nowym rokiem, wpływając na pomyślność i dostatek w zbliżającym się czasie. Kluczową postacią jest koń, które symbolizuje siły wegetacyjne, ożywiające przyrodę i ludzi. Zwierzęta prowadzi cygan, któremu wsparcia udzielają pachołkowie z krótkimi biczami. W dawnych czasach cyganie uchodzili za specjalistów w zakresie wróżbiarstwa, tresury dzikich zwierząt czy handlu końmi. Warto zwrócić również uwagę na postać niedźwiedzia. To symbol zimy. A przeskakujące przez niego konie oznaczają odradzające się życie.

Obrzęd Dziady Noworoczne został wpisany na krajową listę Materialnego Dziedzictwa Kulturowego w 2016 roku. Jest to obrzęd autentyczny, bardzo żywy. Chcemy wytańczyć do końca Stary Rok i zacząć coś nowego, coś piękniejszego, coś wspaniałego. Historia nie jest do końca znana. Jedni łączą ten fakt z napadem Szwedów na Polskę, inni cofają się troszeczkę dalej z napadami koczowników wołoskich, którzy szli z Transylwanii, z terenów obecnej Rumunii aż do bramy Morawskiej. Mieli różne stroje, maski i napadali na mieszkańców wsi. Jeszcze inni sięgają do czasów pogańskich, czyli Zaduszek - tak o historii wydarzenia mówili jego organizatorzy.

Poznań Radio ESKA Google News
Autor:

Korowód Dziadów przeszedł przez centrum miasta. Publiczność doświadczyła niezwykłego spektaklu

Wydarzenie rozpoczęło się o życzeń noworocznych, po których nastąpiło główne show czyli spektakl zorganizowany na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Publiczność doświadczyła licznych choreografii, aranżacji muzycznych oraz niezwykłych strojów, nawiązujących do tradycji. Po występach artystycznych Korowód Dziadów ruszył w trasę prowadzącą przez Stary Rynek, Stare Koryto Warty, Wartostradę i Ostrów Tumski, aby kolędować dla poznaniaków. Całość zwieńczył ponowny spektakl w Amfiteatrze Bramy Poznania ICHOT.

Korowód Dziadów 2025. Zobaczcie nasze zdjęcia!