Zabudowa Ostrowa Tumskiego i pasażu Opieńskiego oraz wątpliwości inwestorów. Co działo się na konsultacjach nad Planem ogólnym.

2025-07-10 9:35

Nowy dokument planistyczny dla miasta jest w opracowaniu. Plan Ogólny ma zastąpić dotychczasowe Studium, do którego każdy miejscowy plan musiał być przystosowany. W tym tygodniu odbyło się spotkanie otwarte z mieszkańcami. Wywołane zostały sporne tematy takie jak: zabudowa Ostrowa Tumskiego i pasażu Opieńskiego. Wątpliwości mają również inwestorzy.

Konsultacje on-line nad Planem Ogólnym dla Poznania

i

Autor: Adam Kaźmierczak

Bloki tuż obok katedry?

Ostrów Tumski nie może zostać zabudowany – taki głos wybrzmiał podczas konsultacji on-line nad planem ogólnym, czyli nowym dokumencie planistycznym, określającym m.in. miejsca zabudowy i jej dopuszczalną wysokość w mieście. Wyspa z katedrą musi być chroniona przed wszelką zabudową – alarmuje Łukasz Garczewski, aktywista z partii Razem.

Ostrów Tumski i te archeologiczne aspekty i kulturowe, które tam występują - jest to na tyle ważne, żeby już na etapie planu ogólnego ten obszar chronić, ponieważ jest niebezpieczeństwo, że zostanie zabudowany, a zabudowany być nie powinien - Łukasz Garczewski, Partia Razem.

Miejska Pracownia Urbanistyczna zapewnia, że tereny chronione archeologicznie - w tym katedra - nie będą zabudowane:

Nikt tam wprowadzać zabudowy, która byłaby niezgodna z obecnie obowiązującym planem, nie zamierza. Natomiast cała dyskusja dotyczy północnej części Ostrowa Tumskiego. To jest teren za torami kolejowymi, teren nasypowy, to nie jest teren z poziomu konserwatorskiego chroniony - Katarzyna Derda, Miejska Pracownia Urbanistyczna.

Pasaż Opieńskiego już niepotrzebny?

Nie słuchacie mieszkańców – taki zarzut pojawił się na spotkaniu pod adresem MPU. Chodzi o pasaż Opieńskiego na Piątkowie, który w projekcie planu może zostać zastąpiony blokami, czemu od lat sprzeciwiają się mieszkańcy.

Cały czas w profilu podstawowym pojawia się sformułowanie w tym miejscu na planie - teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Mieszkańcy apelują o to, żeby teren Galerii Opieńskiego pozostał w funkcji usługowo-handlowej z uwagi na zapotrzebowanie społeczne - Grzegorz Hałuszko, zastępca przewodniczącego Rady Osiedla S. Batorego.

Miejscy Urbaniści odpowiadają – z analiz przeprowadzonych przy opracowywaniu Studium z 2023 roku wynika, że potrzeba sklepów wielkopowierzchniowych spada. Odpowiadająca na pytania mieszkańców podczas spotkania Katarzyna Derda, przywołała również przykład rozebranej już Galerii Malta.

Poprzez ogromne nasycenie galeriami handlowymi w naszym mieście, należy ten trend zatrzymać, ponieważ już mieszkańcy sami, użytkownicy naszego miasta, pokazują nam, że nie korzystają z tych obiektów w taki sposób, jak korzystali z nich na początku - przekonuje Katarzyna Derda z MPU.

Nowy dokument planistyczny solą w oku inwestorów?

Na spotkaniu głos zabrał współwłaściciel 1,5 ha działki niedaleko Jeziora Maltańskiego. Nie ukrywał, że chce ją zabudować. Jego zdaniem nowy wymóg - 30% powierzchni terenu biologicznie czynnej na działce - to zdecydowanie za dużo.

Czy budowa praktycznie kolejnego prawie parku - bo to wyjdzie pół hektarowa działka - tworzenie kolejnego parku, przepraszam bardzo, między jednym, a drugim i w środku będzie ulica Baraniaka, myślę, że się mija z celem. (...) 30% uważam, że to absolutnie jest przeszacowane - Zbigniew, uczestnik spotkania.

Miejska Pracownia Urbanistyczna odpowiada krótko – ten wymóg wynika z wyższego dokumentu.

Nie mamy możliwości dyskutowania z tym elementem, ponieważ jest on narzucony rozporządzeniem - Katarzyna Derda, MPU.

Zapoznać się z przepisami projektu Planu ogólnego możemy na stronie mpu.pl.

Wnioski i uwagi do niego można zgłaszać do 4 sierpnia.