Ile zarabiają księża?
Nie łatwa jest odpowiedź na to pytanie, gdyż zależy to od bardzo wielu czynników. Są to: wielkość parafii, liczba osób, która regularnie, co niedzielę uczęszczają do kościoła, dodatkowe zajęcia, takie jak nauczanie religii w szkołach, to ile wierni wpłacają "na tacę", wypominki, lub wymienianki w kościele, udzielanie sakramentów, a także wynajem kościelnych nieruchomości, lub ziemi rolniczej. W Polsce, według danych ten zawód uprawia prawie 24 tysiące osób.
Jaka jest "pensja" z bycia kapłanem?
Z samej posługi kapłańskiej księża otrzymują od 2 do 3,5 tysiąca złotych brutto, jak wynika z wypowiedzi księdza Leszka Slipka, proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Apostoła dla Tygodnika Powszechnego. Do tego, z umowy o pracę w szkole, szpitalu, czy w policji, w zależności od miejsca pracy i liczby godzin, jest to od 2200 do 3200 złotych na rękę.
Taca i wypominki, ile z nich zarabia ksiądz?
Wiele osób, zarzucających księżom ich rozrzutność i bogactwa przywołuje na myśl nieopodatkowaną w żaden sposób składkę "na tacę". Ksiądz Slipek w rozmowie z Tygodnikiem Powszechnym zaznaczył, że z tacy, w zależności od wielkości parafii może to być zarobek od kilku do prawie 20 tysięcy złotych. Rzeczywiście jednak mniejsza część z tych kwot trafia na konto księdza, gdyż składka przeznaczana jest także do kurii, oraz na bieżące potrzeby kościoła związane z remontami, czy renowacją.
Sakramenty, oraz pozostałe zarobki księży
Jak wiemy, każdy ksiądz udziela także sakramentów. Są to chrzty, śluby, czy pogrzeby. Tutaj też zarobek zależy od wielkości parafii i na przykład jej "prestiżu". Jednorazowo jest to kilkaset złotych, jednak jak wynika z informacji anonimowej wypowiedzi jednego z wikarych dla portalu Onet, w ciągu roku mogą to być ogromne kwoty. Od 10 tysięcy złotych za chrzciny, przez 14 tysięcy za śluby, do nawet 50 tysięcy za pogrzeby, co daje rocznie zarobek rzędu prawie 75 tysięcy złotych, a miesięcznie ponad 6 tysięcy PLN. Dodatkowo dochodzą do tego zyski z wynajmu lokali, czy budynków, a także dzierżawy ziemi pod uprawę rolną, często także z pobieraniem przez księży dopłat unijnych z tego tytułu.