To największe miasta w Wielkopolsce. Kilka miejsc może Cię zaskoczyć!

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe To największe miasta w Wielkopolsce. Kilka miejsc może Cię zaskoczyć!

Ranking

Zestawienie największych miast w Wielkopolsce. Kilka miejsc może Cię zaskoczyć! [GALERIA]

Województwo wielkopolskie, położone w środkowo-zachodniej części Polski, zajmuje obszar 29827 km2, stanowiący 9,5% powierzchni kraju. A które miasto naszym województwie jest największe? W odpowiedzi na to pytanie, stworzyliśmy listę TOP 10 największych miast w Wielkopolsce. Sprawdź, czy to zestawienie cię zaskoczy!

Według Głównego Urzędu Statystycznego, pod względem powierzchni, województwo wielkopolskie zajmuje 2. miejsce w kraju za mazowieckim, a biorąc pod uwagę gęstość zaludnienia (117 osób na 1 km2 , przy średniej w kraju 121 osób), pozycjonowane jest w środkowej części listy województw (7. lokata). Województwem o największym zagęszczeniu ludności było śląskie (352 osoby na 1 km2), a najmniej zaludnione pozostają podlaskie oraz warmińsko-mazurskie (po 57 osób na 1 km2).

Województwo wielkopolskie to obszar o wielkości 29827 km2. To tutaj mieszka 3493,6 tys. osób

Pod koniec 2022 roku w województwie wielkopolskim mieszkało 3493,6 tys. osób, co stanowiło 9,3% ludności Polski. Pod względem liczebności populacji wielkopolskie zajmowało 3. miejsce w kraju, po mazowieckim i śląskim. Na 1 km2 powierzchni województwa przypadało przeciętnie 117 osób (wobec 121 osób w Polsce).

W 2022 r. struktura administracyjna województwa wielkopolskiego obejmowała 31 powiatów, 4 miasta na prawach powiatu oraz 226 gmin, z tego 19 miejskich, 97 miejsko-wiejskich i 110 wiejskich.

Największe miasta w Wielkopolsce. Ranking

Na podstawie najnowszych danych z Głównego Urzędu Statystycznego, stworzyliśmy listę największych miast w województwie wielkopolskim. Zobacz, czy to zestawienie cię zaskoczy.

TOP 10 największych miast w Wielkopolsce [GALERIA]

Wielkopolska prokuratura rozbiła narkotykowy gang