Rezerwat przyrody "Meteoryt Morasko"
Rezerwat Meteoryt Morasko to miejsce, gdzie ponad 5 tys. lat temu spadł deszcz meteorytów! Po tym zdarzeniu zachowały się kratery. Brzmi niewiarygodnie, prawda? To krajobrazowo-leśny rezerwat przyrody utworzony 24 maja 1976 roku, położony w północnej części Poznania, na Morasku. Co ciekawe na terenie rezerwatu znajduje się najwyższe wzniesienie Poznania – Góra Moraska, a także małe jezioro polodowcowe - Zimna Woda.
Ślady po meteorytach sprzed 5 tysięcy lat!
Do dziś zachowało się po nich siedem kraterów (najokazalszy ma 100 m średnicy i 13 m głębokości); sześć z nich przybrało postać niewielkich bezodpływowych oczek wypełnionych wodą. W 1914 r. odnaleziono tu dużą bryłę meteorytu o masie 77,5 kg. W Europie znane są jeszcze tylko dwa miejsca, w których występują kratery o podobnym wieku i gdzie spadły meteoryty mające taki sam skład chemiczny - czytamy na stronie regionwielkopolska.pl. Mało tego, uważa się, że jest to pozostałości po upadku meteorytu ok. 5 tysięcy lat temu.
Rezerwat stanowi wielką atrakcję krajoznawczą, a najlepiej go zwiedzać po wytyczonej tu ścieżce dydaktycznej i korzystać z objaśnień umieszczonych na tablicach informacyjnych.
Zobaczcie naszą galerię.