Były prezydent Lech Wałęsa odebrał „Nagrodę za Odwagę”

i

Autor: PAP

Ważna rocznica

35 lat temu do Polski wróciły wolność i demokracja. 4 czerwca to Święto Wolności i Solidarności!

4 czerwca 1989 roku Polska wróciła na łono państw demokratycznych, krajów Zachodu. Choć do Sejmu były to tylko częściowo wolne wybory, jednak do Senatu były w pełni wolne. Wynik przerósł oczekiwania wielu, gdyż w krótkim czasie doprowadziło to do upadku PZPR i utworzenia w pełni demokratycznego rządu z demokratycznie wybranym prezydentem.

35 lat Wolności

- 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm - to zdanie jest jednym z najczęściej powtarzanych w Polsce z tamtych czasów. Wypowiedziała je Joanna Szczepkowska. I tak też było, to wtedy komuniści de facto stracili władzę w Polsce, choć ten proces trwał jeszcze kolejne 1,5 roku.

Droga Polski do wolności

Choć Polska była de iure niepodległym państwem po zakończeniu II wojny światowej, to faktycznie była zależna od Związku Radzieckiego. I mimo, że jeszcze w grudniu 1981 roku nikt nie marzył o tym, że Polska może być niezależna, być w europejskich sojuszach, czy w NATO, to tak się też stało.

Wyniki wyborów z 1989 roku

W 1989 roku wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w dwóch turach. 4 i 18 czerwca. Po ich zakończeniu i uzgodnieniach przy Okrągłym Stole PZPR uzyskało 173 mandaty do Sejmu, ZSL 76, SD 27, PAX 10. Pozostali koalicjanci 13. Bezpartyjni kandydaci z Solidarności otrzymali wszystkie, przypisane 161 mandatów. W Senacie obóz Solidarności zdobył 99 ze 100 mandatów. Był to początek drogi do pierwszego niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego i wyborów prezydenckich w 1990 roku, które wygrał Lech Wałęsa, lider i bohater Solidarności.

Jak wyglądały wybory parlamentarne w PRL?

Tłumy Polaków wściekłych na PiS! Relacja z Marszu 4 czerwca