Lista 50 najlepszych studentów świata
Od kilku lat brytyjska fundacja Varkey we współpracy z amerykańską firmą Chegg.org wręcza nagrodę Global Student Prize o wartości 100 tys. dolarów dla najlepszego studenta na świecie. W czwartej edycji konkursu wśród 50 finalistów znalazło się aż trzech Polaków.
Polacy na liście nominowanych. Kim są?
Pierwszą z nominowanych jest Marcelina Maciąg. To 17-letnia laureatka nagrody "Maturalny Nobel" za prowadzenie inicjatyw na rzecz młodzieży i zdrowia psychicznego. Marcelina jest założycielką zajmującej się walką z przemocą psychiczną wśród młodych organizacji Youth Kindness Revolution oraz przewodniczącą Młodzieżowego Senatu Województwa Mazowieckiego. W konkursie Global Student Prize doceniono jej działania w obszarze "zdrowia i dobrostanu".
Drugą nominowaną jest Martyna Łuszczek. 19-latka znalazła się w ubiegłym roku w prestiżowym rankingu "25under25" będącego owocem współpracy magazynu "Forbes" oraz warszawskiego biura McKinsey & Company. W 2021 r. została laureatką konkursu E(x)plory za współtworzenie urządzenia do zbierania i utylizacji mikroplastików w akwenach wodnych. W konkursie Global Student Prize doceniono jej działania w obszarze środowiska naturalnego.
Wielkopolanin i absolwent poznańskiego liceum znalazł się na liście 50 najlepszych studentów świata
Trzecim nominowanym jest Mikołaj Wolanin. - To urodzony w 2002 roku prezes Fundacji na rzecz Praw Ucznia, którą ufundował w 2019 r. na podstawie zezwolenia sądu rodzinnego, wówczas jako niepełnoletni. Od tamtej pory Fundacja podejmuje stałą działalność edukacyjną oraz interwencyjno-poradniczą z zakresu praw uczniowskich - czytamy we wpisie. To jednak nie koniec osiągnięć Wielkopolanina. Mikołaj to także przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia, do której zapisało się ponad 700 osób z całej Polski. Jest reprezentantem Fundacji w Child Rights Connect w Genewie członkiem Zespołu ds. Praw i Obowiązków Ucznia przy MEN! Mikołaj jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu.
- Mikołaj Wolanin jest też aktywny naukowo. Swój pierwszy artykuł napisał bowiem w I klasie liceum i został on opublikowany w renomowanym czasopiśmie „Palestra” (numer: 10/2019, początek drugiej klasy liceum). W trakcie drugiej klasy liceum napisał z kolei swoją pierwszą książkę - Prawa ucznia. Obecnie Mikołaj ma w swoim dorobku 14 publikacji naukowych, w tym 2 monografie - napisał Maciej Kawecki w serwisie X.
Poradnik turystyczny. O tym musisz wiedzieć, planując pierwszą wizytę w Poznaniu: