Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu

i

Autor: Beniamin Piłat - Radio ESKA Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu

Zdrowie

AI pomaga poznańskim kardologom

2023-11-08 16:49

Sztuczna Inteligencja wykorzystana przy badaniu zaburzeń po zawale serca. To pierwsza tego typu inicjatywa w polskich badaniach. Wiadomo już między innymi to, dlaczego pacjenci po zawałach nie słuchali rad lekarzy.

Badania, które zainteresowały cały świat

Z badań wynika, że aż około 30% pacjentów po zawałach nie stosuje się do zaleceń lekarzy. Ma to związek np. z miażdżycą, która może powodować upośledzenie intelektualne:

- Jeżeli mamy zmiany miażdżycowe w sercu, możemy podejrzewać, że również takie tło może występować w naczyniach ośrodkowego układu nerwowego. Stąd chcieliśmy sprawdzić czy choroba jedna może w jakikolwiek sposób wpływać na chorobę drugą - tłumaczy prof. Paweł Burchardt, który kierował projektem.

Dzięki badaniom udało się ustalić typ pacjenta, który potrzebuje innego podejścia. Do stworzenia wzorca użyto sztucznej inteligencji i tak zwany test zegara:​

- Jest to jedno z narzędzi, które służy do takiej bardzo prostej oceny funkcji poznawczych, bez zaangażowania tak naprawdę lekarzy. W oparciu o ten test i w opraciu o jescze inne parametry kliniczne stworzyliśmy swoje narzędzie, które jeszcze lepiej pozwala nam rozpoznawać tych pacjentów - dodaje prof. Burchardt.

Szpital zamierza kontynuować badania, które zdobyły uznanie świata medycyny. Wyniki badań zespołu Prof. Burchardta spotkały się z ogromnym zainteresowaniem świata naukowego i były prezentowane na wielu prestiżowych konferencjach kardiologicznych.