Co poznaniacy wyrzucają do kanalizacji. Aquanet apeluje "Nie śmieć w sieć!"
Przedsiębiorstwo wodociągowe Aquanet SA opublikowało post w mediach społecznościowych, w którym pokazało, co jego pracownicy znajdują i wyławiają z poznańskiej kanalizacji. - Kamienie, cegły itp. – zdarza się, że i takie przedmioty lądują w sieci kanalizacyjnej. Na zdjęciu uchwycone w sieci kamienie oraz „skarby” wyłowione ostatnio przez naszych pracowników Działu Sieci Kanalizacyjnej - napisano na Facebooku.
Polecany artykuł:
Co ludzie wrzucają do kanalizacji? Lista rzeczy jest długa i zaskakująca
- Zdarza się, że do sieci kanalizacyjnej wrzucane są zużyte artykuły higieniczne, opatrunkowe, resztki jedzenia, zużyte oleje, przeterminowane leki, baterie, torebki foliowe, niedopałki papierosów. To nie koniec, czasem nasi pracownicy znajdują gazety, materiały budowlane, gruz, farby, żwirek z kocich kuwet czy chociażby ziemia z doniczek - wylicza w rozmowie z nami Zofia Koszutska-Taciak, rzeczniczka prasowa Aquanet S.A.
Czasem można znaleźć jeszcze bardziej zaskakujące skarby. - Wyławialiśmy już choinki, cegły, telefony komórkowe, gałęzie, ramy od rowerów, wózki dziecięce, a nawet...pralkę - mówi Koszutska-Taciak.
Wrzucanie śmieci do kanalizacji grozi awarią
- Jeśli wlejemy do odpływu gorący zużyty tłuszcz, to on wskutek obniżenia temperatury stężeje i zastygnie w sieci. Tłuszcz nie rozpuści się w wodzie, będzie osadzał się na ściankach przewodów, tworząc twardą, trudną do rozbicia skorupę. Zmniejszy się wówczas średnica kanału i może to uniemożliwić przepływ ścieków, tworząc zator - obrazowo tłumaczy rzeczniczka Aquanet SA.
Dodaje, że takie działanie szkodzi nie tylko firmie, ale także każdemu użytkownikowi. Bo przez brak prawidłowego odpływu ścieków, mogą namnażać się bakterie. Niektóre z nich są groźne dla naszego zdrowia. Inne skutki, to wybijanie ścieków w piwnicy czy nieprzyjemny zapach z kanalizacji. - A wyrzucając resztki jedzenia do odpływów toalet i zlewów, nieświadomie przyciągamy szczury, które żyją w kanałach. Karmiąc je, przyczyniamy się do zwiększenia ich populacji - podkreśla Koszutska-Taciak.
- Pamiętajmy, sieć kanalizacyjna to nie kosz na śmieci. Nie śmieć w sieć! - apeluje Aquanet w mediach społecznościowych.