Grobowce megalityczne. Co to?
Grobowce megalityczne czy megality - to w dosłownym tłumaczeniu konstrukcje wykonane z wielkich kamieni. Te monumentalne budowle były wznoszone przez ludność rolniczą. Budowle służyły, jako grobowce, a ich jedynym celem było grzebanie w nich swoich zmarłych.
Grobowce megalityczne. Gdzie występują w Polsce?
Największe grobowce megalityczne w Polsce znajdują się na Kujawach i dlatego nazywa się je „kujawskie”. Wznoszono je na planie wydłużonego trapezu i ustawiano dookoła wielkie głazy. Były ogromne - osiągały nawet 150 m długości. Ich wysokość dochodziła do 3 metrów! Pod grobowcami chowało się zamożne osoby, należące do ówczesnej elity – czytamy w serwisie National Geographic Polska.
Wielkie odkrycie w Wielkopolsce dzięki nowoczesnej technologii!
Wreszcie w 2019 roku archeolodzy z Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu namierzyli pierwsze tzw. grobowce kujawskie w naszym województwie, a dokładniej w miejscowości Sobota niedaleko Rokietnicy. Było to możliwe dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu.
Lotnicze skanowanie laserowe(ALS) to nowoczesna technologia, która wiele ułatwia! Urządzenie umożliwia odfiltrowanie takich przeszkód, jak gęsta roślinność czy las. Dzięki niej archeolodzy mogą dostrzec np. bardzo silnie zniszczone starożytne grobowce, które są niemal niewidoczne w terenie – czytamy w serwisie National Geographic Polska.
Kolejne znaleziska w Wielkopolsce
Początkowo namierzono tylko pięć takich grobowców w miejscowości Sobota niedaleko Rokietnicy. Teraz archeolodzy poinformowali „National Geograhic Polska" o wykryciu kilkanaście kilometrów na zachód od Soboty w Sierpówku w gminie Szamotuły być może nawet czterech cmentarzysk tego typu.
– Na każde z nich składa się być może nawet od dwóch do sześciu monumentalnych grobowców kujawskich. Najlepiej zachowany ma 140 m długości. Oznacza to, że jest wśród największych znanych z terenu Polski – przekazała kierowniczka badań z Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, dr Danuta Żurkiewicz.
Badania nad znaleziskami trwają.
Wielkopolska to doskonały kierunek na turystyczne odkrycia. Zobaczcie co można odkryć niedaleko Poznania!