Nowelizacja przepisów Kodeksu Pracy
W piątek, 7 kwietnia 2023 weszły w życie znowelizowane przepisy Kodeksu Pracy, wprowadzające do niego pojęcie pracy zdalnej. Są w nim zawarte na jakich warunkach i w jaki sposób ma się odbywać praca zdalna i praca hybrydowa. Chodzi tu o zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu zużycia prądu, w trakcie pracy oraz korzystania z Internetu.
Ryczałt za pracę zdalną według znowelizowanego Kodeksu Pracy
Od 7 kwietnia pracodawcy muszą do pensji osoby, która pracuje w formie zdalnej, lub hybrydowej, do podstawowej pensji doliczać ryczałt za zużycie prądu i Internetu. Ustawodawca jednak nie ustalił konkretnej kwoty, lub zakresu dodatku, który miałby trafić do pracownika.
20 złotych za pracę zdalną? Śmieszne pieniądze w ramach ryczałtu
W związku z tym, że opłata ryczałtowa nie jest opodatkowana, ani nie uwzględnia się jej w składkach do ZUS-u, pracodawca niewiele traci z tytułu przyznania takiego dodatku. Jednak jak donoszą pracownicy, ryczałt ten potrafi być dosłownie symboliczny. Najczęściej pojawiającą się kwotą zwrotu jest 50 złotych. Zdarzają się pracodawcy wypłacający 70 PLN. Jak donosi portal Gazeta.pl urzędnicy Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie otrzymują właśnie taką kwotę. Robert Lisicki, ekspert rynku pracy w Konfederacji Lewiatan w rozmowie z portalem money.pl stwierdził, że są takie firmy, które wypłacają nawet ponad 100 złotych. Według Dziennika Gazety Prawnej, Narodowy Fundusz Zdrowia wypłaci swoim pracownikom zaledwie 20 PLN. Są jednak takie firmy, których pracownicy zdalni otrzymują symbolicznie kilka złotych.
Jaki ekwiwalent za pracę zdalną jest odpowiedni?
Krajowa Administracja Skarbowa nie sprawdzi tego, jaką kwotę pracownik otrzymuje za pracę zdalną. Nie jest to kwota opodatkowana, więc nie mają takiego obowiązku. Jedynie Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła się przyjrzeć sprawie, gdy taka kwota będzie bardzo wysoka. Przez brak opłat za ten dodatek, pracodawcy mogą wpisywać pracownikom w pensję podstawową płacę minimalną, a pozostałe wynagrodzenie wliczać w ramach ryczałtu za pracę zdalną, tym samym zmniejszając kwotę, którą przeznaczy na podatek dochodowy i na składkę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W drugą stronę, gdy ryczałt jest za niski, pracownik ma związane ręce. Może całkowicie zrezygnować pisemnie z dodatku, może się także zgłosić do związku zawodowego w swojej firmie, jeśli takowy istnieje, jednak skarbówka taką sprawą się nie zajmie.