Będzie można jeździć bez prawa jazdy! Sejm przyjął nowe przepisy! [SZCZEGÓŁY]

2020-07-27 11:21 DR
Prawo jazdy kategorii B do zmiany? Będą nowe przepisy
Autor: Wikipedia Commons Prawo jazdy kategorii B do zmiany? Kierowcy zyskają większe uprawnienia

Sejm przyjął nowe przepisy. Dotyczą one między innymi możliwości jazdy bez prawa jazdy. Zmienią się również zasady dotyczące rejestracji pojazdów. Z jakimi nowościami muszą liczyć się kierowcy? Przeczytajcie więcej na stronie internetowej ESKI Poznań.

Jazda bez prawa jazdy – nowe przepisy

Sejm przyjął nowe przepisy dotyczące kierowców. Obecnie podczas kontroli drogowej trzeba okazać funkcjonariuszom dokument, który potwierdza nasze uprawnienia, czyli prawo jazdy. Jeżeli nie będziemy mieli go przy sobie, otrzymamy mandat w wysokości 50 złotych. To bardzo często, bo w dzisiejszych czasach wiele osób wszystkie dokumenty czy karty płatnicze ma w swoich telefonach komórkowych. Jednak już wkrótce się to zmieni. Kierowcy z polskim prawem jazdy będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie dokumentu i okazywania go podczas kontroli drogowej. Po zmianie funkcjonariusze sprawdzą uprawnienia kierującego w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

>> Lidl: Maseczki z nowymi wzorami pojawią się w sieci sklepów! [ZDJĘCIA, CENY]

Kiedy te zmiany wejdą w życie? Trudno mówić o konkretnej dacie. Wiadomo, że minister cyfryzacji nowości ogłosi z trzymiesięcznym wyprzedzeniem w komunikacie opublikowanym między innymi w Biuletynie Informacji Publicznej.

Rejestracja pojazdów – co się zmieni?

Jest też kilka ważnych zmian dotyczących rejestracji samochodu, a także dowodów rejestracyjnych. Tych ostatnich nie trzeba będzie wymieniać, gdy skończy się miejsce na kolejne pieczątki potwierdzające przejścia badania technicznego. W nowych przepisach jest także zapis o zaprzestaniu wydawania kart pojazdów, a także nalepek kontrolnych. To dla kierowców spora oszczędność, bo sama karta pojazdu kosztuje obecnie 75 złotych. Będzie również możliwość zachowania - jeżeli oczywiście będzie chciał tego właściciel - dotychczasowego numeru rejestracyjnego. To kolejny sposób na zaoszczędzenie. Do tej pory za tablicę i naklejkę kontrolną (z opłatą ewidencyjną) trzeba zapłacić niecałe 100 złotych.

Policja pobiła mnie za tabletki na migrenę

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.