Stymulator bezelektrodowy

i

Autor: Szpital im. J.Strusia Stymulator bezelektrodowy

Zdrowie

Bezelektrodowe stymulatory w szpitalu im. Strusia w Poznaniu. Pierwsza pacjentka już jest po zabiegu

2024-06-07 12:30

Nowe bezelektrodowe stymulatory serca zaczęto wszczepić w szpitalu im. Strusia. Pierwsza pacjentka już jest po zabiegu. O dużej zmianie w leczeniu kardiologicznym przeczytacie w poniższym artykule.

Zabieg jest refundowany przez NFZ

Dotychczas takie zabiegi wykonywano tylko w uniwersyteckim szpitalu klinicznym. Zastosowanie tego rozwiązania u 74-letniej pacjentki placówki przy Szwajcarskiej była dla niej jedyną opcją, ponieważ u kobiety dochodziło do sytuacji, w których serce na chwilę zatrzymywało się na kilka do kilkunastu sekund. Chora traciła przytomność, na szczęście rytm własny wracał i wracała do normalnego funkcjonowania.

Stymulator jest niewielki i działa na baterie

- U chorych, którzy mają tak obarczony wywiad, już  z infekcjami, zaburzeniami odporności chemioterapią, niestety wszczepianie stymulatora z elektrodami, może wiązać się z ryzykiem infekcji - mówi dr Andrzej Bolewski z oddziału kardiologii.

Stymulator jest niewielki i działa na baterie. Po ich wyczerpaniu pacjentom można wszczepić nowe urządzenie. Pacjentka jest już w domu i czuje się dobrze:

Bez żadnych powikłań, zadowolona jest zabezpieczona. Była ciekawa, czy dojdzie do niej w przyszłości do zasłabnięć. No, staraliśmy się ją nastawić pozytywnie, że już nawet jak przyjdzie ten blok, to stymulator wtedy przejmie pracę serduszka i ryzyko tych zasłabnięć będzie już wyzerowane - podsumowuje.

Szpital planuje kolejne takie zabiegi.

Jezioro Swarzędzkie. Sprawdź naszą galerię:

Koszmarne zderzenie rowerzystów. Obaj trafili do szpitala