Boreliozę można zobaczyć w oczach? Nie lekceważ tego objawu!

i

Autor: pixabay.com/makamuki0, pixabay.com/blueberrykings111, pixabay.com/Valiphotos

ZDROWIE

Borelioza. Czy widać ją w oczach? Takie objawy mogą zdradzać tę chorobę! Nie zlekceważ ich

2024-04-30 14:09

Rekordowo dużo kleszczy w Polsce. Niestety, sporo z nich przenosi boreliozę. Choroba ta może zajmować wiele narządów i układów w organizmie człowieka. Objawy choroby można zauważyć na skórze, w pracy serca czy stawów. Co ciekawe, boreliozę widać także w oczach. Na co zwrócić uwagę?

Rekordowa liczba zakażeń boreliozą w Polsce

Borelioza jest najczęstszą chorobą odkleszczową na półkuli północnej. Każdego roku w Polsce potwierdza się kilkanaście tysięcy nowych zakażeń. W 2022 roku potwierdzono ponad 17 tys. zachorowań, rok wcześniej było to 12,5 tys. Niestety, wiele wskazuje na to, że trwający rok będzie pod tym kątem najgorszy. Alarmujące dane podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Do końca maja 2023 r., czyli tylko przez 5 miesięcy, stwierdzono już blisko 5 tys. przypadków boreliozy. Dla porównania - w analogicznym okresie zeszłego roku było ich 2613.

Gdzie w Polsce najwięcej zakażeń boreliozą? W jakich miejscach możemy złapać kleszcza?

Zeszłe lata pozwalają zaobserwować pewien trend. Najwięcej kleszczy przenoszących boreliozę występuje we wschodniej i centralnej części Polski. Najbardziej narażeni są przebywający w województwach: mazowieckim, lubelskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Na tym obszarze nawet 7 na 10 kleszczy może przenosić niebezpieczną dla człowieka chorobę.

Kleszczy jest dużo. Wynika to z ciepłych i mało śnieżnych zim w ostatnich latach. Te pajęczaki można spotkać wszędzie, nawet w przydomowym ogródku. Nie trzeba iść do lasu czy chodzić po wysokiej trawie. Dlatego każdego dnia podczas kąpieli powinniśmy dokładnie oglądać swoje ciało i ciała naszych dzieci.

Boreliozę. Co to za choroba? Jak się nią zarazimy?

Borelioza to odzwierzęca choroba wektorowa przenoszona przez kleszcze, powodowana przez krętki Borrelia burgdorferi. Może dawać objawy ze strony różnych narządów i tkanek: skóry, serca, stawów, układu nerwowego.

Do zakażenia boreliozą dochodzi wyłącznie poprzez ukłucie przez zakażonego kleszcza. Nie zarazimy się nią od chorującej już osoby. Krętki Borrelia burgdorferi mnożą się w jelicie cienkim kleszcza, przenikają do krwi, a następnie do gruczołów ślinowych pajęczaka. To nimi pajęczak zaraża swojego żywiciela, czyli także człowieka. Co istotne, przyjmuje się, że aby kleszcz zaraził człowieka, musi tkwić w skórze co najmniej dobę. Dlatego tak ważne jest szybkie i właściwe usunięcie kleszcza.

Boreliozę można zobaczyć w oczach. Tego objawu nie lekceważcie

Okazuje się, że boreliozę można zobaczyć w oczach. Choroba atakuje bowiem także narząd wzroku. Na ogół dzieje się to dopiero w późnej fazie zakażenia, jednak nie ma tu reguły. Potwierdzone są przypadki, gdy oczy cierpiały od początku zarażenia. Eksperci szacują, że wzrok atakowany jest przez boreliozę w 2-4 proc. zachorowań.

Jakie objawy oczne mogą oznaczać boreliozę? Wśród najczęstszych wymienia się:

  • ból oka;
  • pogorszenie ostrości wzroku;
  • nadwrażliwość na światło (fotofobia);
  • podwójne widzenie;
  • męty w ciele szklistym (czyli mroczki lub muszki przed oczami - niewielkie, nieregularne kształty, które poruszają się powoli w polu widzenia);
  • zaburzenia akomodacji - zaburzenia akomodacji dotyczą obniżenia elastyczności soczewki, czyli jej zdolności do sprawnego skurczu. Wtedy podczas spoglądania na różne odległości obraz się rozmazuje.

To nie koniec! Borelioza w pierwszej fazie choroby może wywoływać zapalenie spojówek, w późnych fazach choroby zapalenie rogówki, a na różnych etapach zakażenia także zapalenie twardówki i nadtwardówki.

U chorych na boreliozę wystąpić może również zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie wnętrza gałki ocznej, neuropatia niedokrwienna nerwu II czy porażenie nerwów gałkoruchowych.

Chorobę można rozpoznać także po innych charakterystycznych objawach.

Poradnik Zdrowie: Żyję z boreliozą
Listen on Spreaker.