Inwestycja powstaje u zbiegu ulic Kościuszki i Św. Marcin, w gmachu Collegium Martineum. Centrum Szyfrów Enigma będzie nowoczesną placówką z bogatą, multimedialną ekspozycją, adresowaną do różnych grup odbiorców. Mieszkańcy Poznania i Wielkopolski odnajdą tu wątki z przeszłości miasta i regionu. Polscy i zagraniczni turyści poznają historię złamania szyfru niemieckiej Enigmy przez matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego. Dzieci i młodzieży odkryją związek prac prowadzonych w przeszłości przez polskich kryptologów z odbywającą się współcześnie cyfrową rewolucją.
JAK PRZEBIEGAJĄ PRACE?
W strefie wejściowej budynku rozpoczęto przygotowania do wykonania nowych schodów zewnętrznych wraz z windą dla osób z niepełnosprawnością. W tym miejscu stanie również rzeźba reklamowa w formie pylonu zachęcającego do odwiedzenia CSE. Od strony dziedzińca trwają prace nad instalacją windy umożliwiającej dostęp na każdy poziom budynku.Remontowane są korytarze, klatki schodowe oraz toalety, które będą przystosowane dla osób z niepełnosprawnością. W części wystawowej trwają prace wykończeniowe, które umożliwią instalację scenografii. W auli oraz Sali Burszty wymieniono pokrycie dachowe nad aulą. Wkrótce roboty wykończeniowe rozpoczną się także w pomieszczeniach biurowych.
Równolegle do robót budowlanych w Collegium Martineum trwają prace związane z przygotowaniem multimedialnej ekspozycji. Realizacją tej części inwestycji zajmuje się znana krakowska firma New Amsterdam.
BĘDZIE STREFA DLA NAJMŁODSZYCH I MEDIATEKA
Poza ekspozycją w Centrum będzie funkcjonowała także dedykowana dzieciom "Strefa szyfrów". Będzie to przestrzeń służąca zabawie i edukacji, zachęcająca najmłodszych do interakcji, rywalizacji, rozwiązywania łamigłówek.
Kolejnym wyjątkowym miejscem będzie mediateka - gratka dla miłośników poruszanej na wystawie tematyki. Jest to idea gromadzenia i udostępniania materiałów w formie cyfrowej: filmów, zdjęć, artykułów i wywiadów, z których będzie można skorzystać bezpłatnie na miejscu, w specjalnie na ten cel zaaranżowanej przestrzeni. Znajdą się tam książki i materiały dotyczące przedwojennego budynku intendentury, gdzie odbył się tajny kurs szyfrów, w którym wzięli udział poznańscy matematycy oraz zasoby poświęcone ich działalności. Zbiór materiałów do okresu powojennego jest natomiast przedmiotem projektu studenckiego realizowanego wspólnie z Wydziałem Historii UAM. Obejmuje on kwerendę archiwalną źródeł oraz przeprowadzenie i zarejestrowanie wywiadów ze świadkami dot. historii dawnego KW PZPR i Collegium Historicum.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]