Piec na olej opałowy

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Ogrzewanie

Ceny oleju opałowego w Poznaniu. Czym ogrzewać dom?

2025-01-17 12:20

Wbrew pozorom jest masa różnych źródeł ogrzewania domu, węgiel i drewno odchodzą w zapomnienie (także przez regulacje prawne). Jednak są takie sposoby ogrzewania, jak gaz, pompa ciepła na prąd, pellet, a także olej opałowy. Przyjrzymy się cenom tego ostatniego, gdyż przez zmiany w prawie także ten środek ogrzewania staje się coraz popularniejszy.

Ekologiczne źródła wytwarzania ciepła

Już za mniej niż 3 lat wejdzie w życie całkowity zakaz ogrzewania węglem i drewnem w Wielkopolsce w piecach poniżej 5 klasy. Czym więc ogrzewać dom? Można to robić bez problemu takimi piecami, jak pompy ciepła na prąd, a także piece na pellet, gaz, czy olej opałowy. Ten ostatni jest ekologiczny, o ile używa się pieców najnowszej generacji, które mają w sobie kotły kondensacyjne, które do ogrzewania wykorzystują także spaliny powstałe ze spalania oleju opałowego. Dzięki temu są one neutralizowane.

Zalety i wady oleju opałowego

Jak już wspomnieliśmy, zaletą najnowszych pieców na olej opałowy jest jego ekologiczność. Można gromadzić w kotle duże zapasy oleju opałowego, przez co nie musimy go tak często kupować. Należy pamiętać o tym, że piec na olej opałowy należy zarejestrować w Urzędzie Skarbowym, a zakup paliwa możliwy jest jedynie od wyspecjalizowanych firm. Wadą jest też to, że taki piec zajmuje dużo miejsca, a jego montaż jest stosunkowo drogi, jak i jego konserwacja, którą należy prowadzić na bieżąco przez gromadzącą się wewnątrz pieca sadzę. Minusem jest również cena.

Ceny oleju opałowego w Poznaniu

Średnia cena za litr oleju opałowego w grudniu 2024 roku wynosiła 4,53 PLN. Standardowy zbiornik na olej opałowy mieści w sobie najczęściej około tysiąca litrów. Oznacza to, że jedno takie tankowanie kosztować nas będzie 4530 PLN. Na jak długo nam starczy takie tankowanie? Jeśli mamy stumetrowy dom jednorodzinny, to takie tankowanie powinno nam wystarczyć nawet na rok, lub nawet 14-15 miesięcy. Oczywiście im większy dom, tym warto zaopatrzyć się w odpowiednio większy zbiornik, gdyż średnie spalanie paliwa wynosi od 8 do 10 litrów na metr kwadratowy.

Zobaczcie pięć sposobów na to, jak oszczędzić na rachunkach za wodę

Poznań Radio ESKA Google News
Autor: