Samochód

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Motoryzacja

Ceny samochodów poszybują w dół? Europejscy producenci walczą z Chinami

Europejski rynek zalały już chińskie ubrania, telefony i inne urządzenia elektroniczne. Czy teraz zaczną dominować chińskie samochody? Na taką ewentualność gotowe są europejscy producenci samochodów. Szukają sposobów, jak zapobiec temu zalewowi, by nadal dominować na rodzimym rynku aut.

Chińskie auta coraz bardziej popularne

W Chinach już od lat to nie zachodnie auta są najpopularniejsze. Teraz prym w Państwie Środka wiodą ich rodzime marki, jak BYD. Jednak, jak się okazuje, już nie tylko rynek chiński zaczyna być zalewany chińskimi autami. Teraz Chińczycy próbują atakować rynki, na których coraz popularniejsze są inne produkty chińskie, jak telefony. Coraz więcej samochodów z Chin widać w Europie.

Coraz więcej chińskich samochodów w Europie

Kiedyś Chiny kojarzyły się nam głównie z podróbkami zachodnich rzeczy. Dzisiaj to Chińczycy wyznaczają standardy. Robią to coraz śmielej w kolejnych gałęziach. Raport "Automotive News Europe" oraz "Reutersa" wykazał, że w 2022 roku rynek chińskich samochodów w Europie wyniósł już 9 procent! To dwukrotnie więcej, niż w 2021 roku. Do Europy wkracza coraz więcej marek.

Europejskie marki walczą o dominację na rynku

Rynek samochodowy jest już jednym z niewielu, w którym dominującą rolę pełnią marki europejskie. Na przykład francuski Renault chce do 2027 roku obniżyć koszty produkcji aut elektrycznych o 40 procent. Chińskie samochody są dużo tańsze od europejskich odpowiedników, stąd takie kroki europejskich producentów aut.

NAJPOTĘŻNIEJSZE SAMOCHODY ELEKTRYCZNE [Porsche Taycan Turbo S, Mercedes EQS i inne] | ESKA XD - Prosto z salonu #64