Blisko 120 lat historii Cmentarza Jeżyckiego
Choć cmentarz nazywany jest Jeżyckim, to terytorialnie leży już na osiedlu Ogrody w Poznaniu. Został założony jeszcze podczas zaboru niemieckiego, podobnie jak Cmentarz Wildecki, choć jest od niego starszy bo założono go 14 maja 1905 roku. Od 1995 roku zarządzany jest przez parafię Chrystusa Dobrego Pasterza. Pierwotnie założono go na potrzeby nowo założonej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana nieopodal Rynku Jeżyckiego.
Znani pochowani na Cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu
Najbardziej znaną osobą pochowaną na Cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu jest zmarły w 2015 roku miliarder Jan Kulczyk, którego grobowiec rodzinny znajduje się nieopodal jednej z bram wejściowych na nekropolię. Poza nim pochowano na tym wielu profesorów, czy uczonych poznańskich, a także bohaterów narodowych, takich jak powstańcy Wielkopolscy, Warszawscy, żołnierze Armii Krajowej. Znajdują się na nim także symboliczne groby osób tragicznie zmarłych w nazistowskich obozach koncentracyjnych, w tym w Auschwitz.
Tydzień do dnia Wszystkich Świętych, czas na porządki
Im bliżej 1 listopada, coraz więcej osób pojawia się na cmentarzach, by posprzątać na grobach najbliższych. Tak też jest na Cmentarzu Jeżyckim, na którym na równo tydzień przed świętem zmarłych pojawiło się sporo osób chcących pielęgnować nagrobki najbliższych, oraz pamięć o nich. Tym bardziej, że wiele grobowców skąpanych jest już w pożółkłych liściach, które opadają z drzew. To ciężka praca, choć można zauważyć na cmentarzach także służby porządkowe, czy to miejskie, czy parafialne, które także starają się pomóc rodzinom zmarłych dbać o otoczenie miejsca wiecznego spoczynku ich najbliższych. Będzie to możliwe zwłaszcza podczas weekendu, gdy ma być więcej kursów tramwajów i autobusów do największych nekropolii w Poznaniu.